23° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

SMEAR TESTİ HAYAT KURTARIYOR

Özel Medi-Ce İnegöl Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan İbrahim Boyar, dünyada her yıl 450-500 bin kadında teşhis edilen rahim ağzı kanseri ve korunma yolları hakkında bilgi vererek smear testinin bu kanser türünde hayat kurtardığını belirtti. Tüm tedavilere rağmen 200-250 bin kadın bu hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğini belirten Boyar, smear testinin önemini […]
SAĞLIK - Aralık 31, 2014 2:29 pm A A

Özel Medi-Ce İnegöl Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan İbrahim Boyar, dünyada her yıl 450-500 bin kadında teşhis edilen rahim ağzı kanseri ve korunma yolları hakkında bilgi vererek smear testinin bu kanser türünde hayat kurtardığını belirtti.

Tüm tedavilere rağmen 200-250 bin kadın bu hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğini belirten Boyar, smear testinin önemini vurguladı.

SMEAR TESTİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Smear testinin, kadınlara özel yapılan, rahim ağzını (serviks) durumunu değerlendirmek, olası enfeksiyon ve olası kanser veya kanser öncüsü durumları kontrol etmek amacıyla yapılan bir tür rahim ağzı tarama testi olduğunu belirten Boyar, “Smear testleri özellikle son yıllarda kadın sağlığı bilincinin gelişmesi ile jinekolojik muayeneler esnasında yapılan rutin bir kontrol halini almıştır. Smear testinin yapılışı son derece kolay, ağrısız acısız ve sadece 30 saniye süren bir işlemdir. Vajinal spekulum takılır ve rahim ağzı görülür. Ardından rahim ağzında ve vajinada olası yaralar değerlendirilip yumuşak bir fırça ile rahim ağzındaki salgıdan bir miktar alınır ve incelemeye gönderilir” dedi.

SMEAR TESTİNİN NEDEN BU DENLİ ÖNEMLİDİR?

Smear testinin bayanların hayatını kurtarıcı etkiye sahip olduğunu belirten Boyar, “Rahim ağzı kanseri gibi birçok hastalığın teşhisinde etkin rol oynamaktadır. Zira rahim kanseri durumunda erken tanı koyabilmek için yapılan en önemli test smear testidir” şeklinde konuştu.

KİMLER SMEAR TESTİ YAPTIRMALI?

Rahim ağzı kanserinin en sık görülme yaşının 45-59 arası olduğunu bununla birlikte 20 ila 80 yaşları gibi geniş bir yaş diliminde de görülebildiğini belirten Boyar, “Ülkemizde ise en çok 40-60 yaş arasında görülmektedir. Cinsel yaşamı başlayan her kadının düzenli olarak senede bir defa, 45 yaşından sonra da her 6 ayda bir mutlaka jinekolojik muayene olmaları ve smear testi yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

SMEAR TESTİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Smear testi öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili bilgiler veren Boyar, “Smear testi olacağınız vakitten önceki 24 saatte cinsel ilişkiye girmemeniz, tahlil sonuçlarınızın daha net çıkmasını sağlar. Smear testinden 72 saat önce vajinanıza herhangi bir krem, ilaç sürmemeniz gerekir. Adet döneminiz bittikten 10 gün sonra gideceğiniz smear testi daha net sonuçlar verir” dedi.


Bu haber 1460 kez okundu.
SAĞLIK - 2:29 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İnegölspor’a Galatasaray’dan transfer
  TFF 2. Lig Beyaz Grup Ekiplerinden İnegölspor, Galatasaray altyapısından yetişen genç yıldız, Süleyman Luş’u (19) kadrosuna katmak için harekete geçti.
 • 02
  Orhaniye Mahallesi Modern Otoparkına Kavuştu
  İnegöl Belediyesi, Orhaniye Mahallesinde mezbelelik haldeki boş alanı modern bir otoparka dönüştürdü. Yapılan çalışmayla bölgenin çehresi de değişti.
 • 03
  Ana Kucağı’nda eğitim başlıyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarının da okul öncesi eğitim hizmetlerinden faydalanabilmesi amacıyla geçen yıl hizmete açtığı Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezlerinde 2020 – 2021 eğitim dönemi 21 Eylül Pazartesi günü başlıyor.
 • 04
  Başkan Taban Belediyeye Yürüyerek Geldi
  İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında “İşine Hareket Kat” sloganıyla düzenlenen evden işe yaya olarak gitme etkinliğine dahil oldu. Taban, sabah evden belediye binasına yürüyerek geldi.
 • 05
  İnegöl Beton Yollar İle Kaplanmaya Devam Ediyor
  Organize Sanayi Bölgesinde devam eden beton yol çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Alper Taban, şuana kadar 5 kilometrelik beton yol uygulandığını hatırlattı. Taban, “Önümüzde 15-20 alanın programı var. Biri bitince hemen diğerine geçiyoruz. Çalışmalarımız hızlı hızlı devam edecek. Sırasıyla da her alana ulaştıracağız” dedi.