Açık
 • EURO
 • DOLAR
RMoNs.gif B7yTL.gif

Sokağa Çıkma Yasağında Esnetilme Yapıldı

İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağı hakkında açıklama geldi. Yayımlanan yeni genelgede örgün eğitime geçecek öğrenci, öğretmen ve çalışanların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına karar verildi.
Eğitim - Şubat 4, 2021 2:30 pm A A

İçişleri Bakanlığı bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelgede örgün eğitime başlayacak eğitim kurumlarında öğretmen ile öğrencilerin sokağa çıkma yasağındna muaf olacağına yer verildi. 3 Şubat 2021 tarihli resmi yazıda eğitim kurumu öğretmen ve öğrencilere kurum adresi ve desr programını belge ilee vermeleri , bu belge ile öğretmen ve öğrencilerin güzergah ile ilgili saatlerde sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkabileceklerine yer verildi.

 

Resmi Karar Şu Şekilde:

“Koronavirüs (Covid19) salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu tmein, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmişti.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1.2.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda yüz yüze örgün eğitime kademeli olarak başlanması kararlaştırılmış olup bu çerçevede;

1. Milli Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim yapması uygun görülen eğitim kurumlarınınn öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde ilgi a Genelge ile getirilen sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulması,

2. Yukarıdaki madde kapsamında kalan eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı kalanların ilgi b Genelge ile getirilen şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanma kısıtlamasından muaf tutulması,

Gerektiği değerlendirilmektedir.

Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca il/ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları Kararlarının ivedilikle alınması, uyguılamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması , alınan kararlara uymayanlara Umumi Gıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda bilgi ve gereini arz ve rica ederim.”

Bakan Soylu’nun imzası ile söz konusu genelge gönderildi.

Kaynak: Öğretmenler.net

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 3060 kez okundu.
Eğitim - 2:30 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  TERÖR ÖRGÜTÜNDE ÇÖZÜLME SÜRÜYOR!
  İçişleri Bakanlığı, ikna çalışması sonucu, 2 PKK/KCK terör örgütü mensubunun güvenlik güçlerine teslim olduğunu duyurdu.
 • 02
  Komşuda Alarm Verildi !
  Dünyaya etkisi altına alan ve milyonlarca insanın hem sağlığını hem de ekonomisini mahveden koronavirüsün etkileri devam ediyor.
 • 03
  ÇÖL TOZLARINA DİKKAT!
  CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Avrupa üzerinden Türkiye’ye gelen çöl tozlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
 • 04
  DOĞALGAZA ZAM MI GELİYOR !
  Ocak ve şubat aylarında doğalgaza yüzde 1’erlik zam yapan BOTAŞ, mart tarifelerini yarın açıklayacak. Sektör kaynakları, mart ve nisan aylarında da doğalgaza zam gelebileceğini belirtiyor.
 • 05
  O sapık yakalandı !
  Osmaniye’de 4 kadına cinsel taciz suçundan aranan şahıs polis ekipleri tarafından yakalandı.