20° Parçalı bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Tarihi koca çınar için Belediye devrede !

Hacıkara Mahallesinde bilinmeyen bir sebeple kovuğunda çıkan yangın sonucu hasar gören 200 yaşının üzerinde olduğu tahmin edilen meşe ağacı için İnegöl Belediyesi girişimlere başladı. Ağacın hasar gören bölgesine müdahale edilirken, ‘anıt ağaç’ tescili için de çalışmalar sürüyor.
GENEL - Mayıs 12, 2020 12:06 pm A A

İnegöl’e bağlı kırsal Hacıkara Mahallesinin mera alanında bulunan ve yaşının 200’ün üzerinde olduğu tahmin edilen meşe ağacı, 9 Mart 2020 tarihinde bilinmeyen bir sebeple yandı. Tarihin sessiz tanığı olarak adlandırılan ağacın kovuğunda çıkan yangın nedeniyle hasar meydana geldi. Konunun haber verilmesi üzerine İnegöl Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ağaç yangınına müdahale etti.

KORUMA ALTINA ALINMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Ağacın kovuğunda çıkan yangın Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince söndürülürken, asırlık ağacın koruma altına alınması adına da girişimler başlatıldı. İnegöl Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından tarihi meşe ağacıyla ilgili yerinde hasar tespiti ve değerlendirilmesine dönük olarak verilen önerge ile Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi ve Türkiye Ormancılar Derneği Bursa Temsilciliği tarafından bir rapor hazırlandı. İnegöl Belediyesi ile de paylaşılan bu raporda; doğal miraslarımız arasında yer alan ve tarihin sessiz tanıkları olarak adlandırılan ağaçlarımızdan biri olan bu meşe ağacının anıt tescili için yapılan incelemede yaklaşık 615 m2 taç izdüşümüne sahip olduğunun belirlendiği ifade edildi. Meşe ağacının yaş tayini için Orman Mühendisi Kemalettin Geldi, Peyzaj Yüksek Mimarı Necla Özkaplan Yörüklü ve Ziraat Mühendisi İhsan Çil’den oluşan teknik ekip bir dizi örnek alıp çalışmaların startını verdi.

YAŞI BELİRLENECEK
İnegöl Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre yaşı 200’ün üzerinde olduğu tahmin edilen ağacın yapılan tespitler neticesinde gerçek yaşı tespit edilerek tescili gerçekleştirilecek ve meşe ağacı anıt ağaç olarak tescillenecek.


Bu haber 1110 kez okundu.
GENEL - 12:06 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kayıt yaptıracaklar dikkat !
  İnegöl Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden açık lise ve açık ortaokula kayıt yaptıracak olanlara uyarı geldi.
 • 02
  Beşinci Mevsim kreşinde kayıtlar başladı !
  İnegöl Belediyesi’nin sosyal belediyecilik örneği faaliyetlerinden olan Beşinci Mevsim Kreşinde 2020-21 eğitim öğretim dönemi için kayıtlar alınmaya başladı. 21-25 Eylül arasında kayıtların alınacağı kreşte, pandemi tedbirleri de üst düzeyde tutuluyor.
 • 03
  Bu maç güzel mesaj verdi !
  İnegölspor Teknik Direktörü Osman Özdemir, 0-0 biten Zonguldak Kömürspor maçına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 • 04
  Can pazarı yaşandı !
  Gece saatlerinde kırsal Cerrah mahallesinde meydana gelen kazada otomobil ile çarpışan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı.
 • 05
  Bakan duyurmuştu.. Bugün resmen başladı !
  İçişleri Bakanı Soylu, ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin bugünden itibaren başlayacağını duyurdu.