-2° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR
27H5s.gif n8Oao.gif B7yTL.gif

Türk Eğitim Sen’den Liyakat Çağrısı !

İnegöl Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Özgür Gümüş Proje okullarına öğretmen ve idareci atamaları konusunda yazılı bir açıklama yaptı.
Eğitim - Mayıs 17, 2020 10:38 pm A A

Özgür Gümüş yazılı açıklamasında ” öğrenci ve idareci atamaları birilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır.Liyakat ve kariyeri esas alan, objektif kriterleri olan bir yönetmelikle bu atamalar gerçekleştirilmelidir.

2019 yılı Ekim ayında sendika genel merkezimizin Türkiye genelindeki proje okullarındaki yöneticilerin sendikal dağılımıyla ilgili yapmis oldugu araştırma sonucunu Milli Eğitim Bakanlığına iletmişti.Bu araştırma sonucuna göre bu okullara yönetici atamalarının herhangi bir kritere göre değilde mensubiyet üzerine birilerinin keyfiyetine göre yapıldığını açık seçik gözler önüne sermiştir.Artık bu yanlıştan bir An evvel dönülmelidir.Geçtiğimiz günlerde Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün YouTube sayfasının konuğu olan Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Sayın Hamza Aydoğdu, Görevde Yükselme Yönetmeliği’nin değiştirildiğini ve Sayın Bakan tarafından imzalanarak yayımlanmak üzere gönderildiğini belirterek, müdür yardımcılığından en üst bürokratik görevlere kadar tüm görevlerin yeniden liyakat ve kariyer ilkesi gözetilerek tanımlandığını ve bu vazifeleri üstlenmek için hangi şartlara haiz olmak gerektiğinin detaylı olarak yazıldığını belirtti.
Türk Eğitim-Sen olarak, liyakat ve kariyeri esas alan her düzenlemeyi samimiyetle alkışlar ve destekleriz.
Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı’ndan önemli beklentimiz de hazırlanmış olduğunu bildiğimiz Yönetici Görevlendirme ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliklerinin de hemen yayınlanmasıdır. Ki, proje okullarına yönetici ve öğretmen görevlendirme sürecinin başladığı bu günlerde, geçen yıllarda yaşanan çirkinliklere ve kirli tezgahlara şahit olmayalım.
Tahmin ediyorum ki, yönetmeliklerdeki bu düzenlemeler, MEB taşra teşkilatını tahakküm altına almış olan çeteleri memnun etmemekte ve dirençleriyle karşılanmaktadır.
Ama MEB yönetimine çağrımız, cesur olmalarıdır.
Yıllardır MEB teşkilatında paralel yönetim ihdas etmiş bu çeteleri temizleyecek tek yol, liyakat esaslı düzenlemeleri adaletle uygulamaktır.
Bunu başaranlar, Türk eğitim tarihine isimlerini övgüyle yazdırmış olacaklar ve bütün eğitim çalışanları onları uzun yıllar hayır ve minnetle yad edecektir”dedi.

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 1970 kez okundu.
Eğitim - 10:38 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ