-2° Hafif kar yağışlı
 • EURO
 • DOLAR

Türk Lirası, 2022’de dolar karşısında en çok değer kaybeden üçüncü para birimi oldu

Türk Lirası, Rus Rublesi karşısında yüzde 55, Ukrayna Grivna’sı karşısında yüzde 4 değer kaybetti.
EKONOMİ - Giriş : 13.01.2023 09:07 - Güncellenme : 13.01.2023 09:07 A A

Türk Lirası (TL), 2022 yılında dolar karşısında en çok değer kaybeden üçüncü para birimi oldu. TL, yüzde 34,9 değer kaybetti.

Ekonomim’den Talip Aktaş’ın haberine göre, dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi yüzde 69,1 ile Arjantin Peso’su oldu. İkinci sırada yüzde 56,9’luk değer kaybıyla Mısır Lirası yer aldı. Üçüncü sırada yer alan TL’nin ardından, yüzde 26,8 ile Pakistan Rupisi ve yüzde 21 düşüşle Bangladeş Takası sıralandı.

2022’ye 13 lira seviyesinde başlayan dolar/TL, yılı 18,7 seviyesinde tamamladı. Dolar ilk 6 aylık dönemde yüzde 25’ten fazla değer kazanırken, izleyen ikinci 6 aydaki artış ise yüzde 3’ün altında tutuldu.

Rus rublesi yüzde 55 değerlendi

TL, geçen yılın tamamında dolar dışındaki birçok para birimine karşı da değer yitirdi. TL’ye karşı Euro yüzde 36, Sterlin yüzde 26, Yuan yüzde 29, Yen yüzde 23 ve İsviçre Frangı da yüzde 50 değer kazandı. Diğer yandan savaş halindeki iki ülkeden Rus Rublesi’nin TL karşısındaki değer artışı yüzde 55, Ukrayna’nın para birimi Grivna’nın artışı ise yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti.

Ve üç komşu ülke ile Afrika’dan iki ülke parası… TL, Irak Dinarı’na karşı yüzde 30, İran Riyali’ne karşı yüzde 29 ve Bulgar Levası’na karşı yüzde 24 değer kaybetti. Njierya Nairası’na karşı kayıp yüzde 22, Günay Afrika Randı’na karşı kayıp da yüzde 32 seviyesinde gerçekleşti.

kemeravm.gif resim yükle

Bu haber 360 kez okundu.
EKONOMİ - 9:07 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ankara’dan İnegöl anketi!
  Ankara merkezli anket firması İnegöllüleri arayarak Milletvekilliği için öne çıkan isimler hakkında bilgi topluyor.
 • 02
  Ak Parti’de liste çalışması başladı
  AK Parti’de her seçim olduğu gibi bu seçimde de mevcut milletvekillerinin en az yüzde 50’sinin liste dışı kalması bekleniyor. Erdoğan’ın özellikle teşkilatla problemi olan, aynı il içinde diğer milletvekilleri ile sıkıntı yaşayan isimlerin üzerini çizmesi bekleniyor.
 • 03
  Son haftaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz !
  İnegöl’ün Bal ligi temsilcilerinden Doğugücü sezonun ikinci yarısına muhteşem bir başlangıç yaptı.
 • 04
  Mustafa Destici’nin acı günü !.
  Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı,  Mustafa Destici’nin babası Ali İhsan Destici, Eskişehir Şehir Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.
 • 05
  Minik Aşçıların Ellerinden ”İnegöl Köfteli Pizza”
  İnegöl Belediyesi, İnegöllü çocukların yarıyıl tatilini renklendiren etkinlik düzenleyerek 6-9 yaş aralığındaki çocukları anneleriyle birlikte İnegöl Köfteli Pizza yapmaları için Gastro İnegöl Mutfağında buluşturdu.