Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 6.12

YETERLİLİK BELGESİ OLMAYANLAR ÇALIŞAMAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğe göre, 40 meslekte yeterlilik belgesi olmayanlar 26 Mayıs’tan itibaren çalışamayacak. Aralarında inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı ve betonarme demircisinin de olduğu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran iş yerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başına 500 lira ceza kesilecek. “Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ”in geçen yıl 25 Mayıs’ta […]
GENEL - Mayıs 23, 2016 1:07 pm A A
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğe göre, 40 meslekte yeterlilik belgesi olmayanlar 26 Mayıs’tan itibaren çalışamayacak. Aralarında inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı ve betonarme demircisinin de olduğu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran iş yerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başına 500 lira ceza kesilecek.
“Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ”in geçen yıl 25 Mayıs’ta yayımlanması ile “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” işler sınıfından olup, Mesleki Yeterlilik Kurumunca (MYK) standardı yayımlanan 40 meslekle ilgili “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu için tanınan sürenin dolmasına sayılı günler kaldı.
Aralarında inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı, betonarme demircisi ve çelik kaynakçısının da olduğu meslekler, 26 Mayıs’tan sonra “Mesleki Yeterlilik Belgesi” bulunmadan yapılamayacak.
Söz konusu tarihten sonra inşaat, otomotiv, enerji ve metal sektöründe belirlenen 40 meslekte belgesiz işçi çalıştıran işyerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başı 500 lira ceza kesilecek.
MASRAFLAR İŞSİZLİK SİGORTASI FONU’NDAN
Belge zorunluluğu kapsamında yer alan meslekleri icra eden kişilerin, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almak için MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvurması gerekiyor.
“Mesleki Yeterlilik Belgesi”, teorik ve uygulama sınavı sonucunda ulusal meslek standardında belirtilen bilgi ve beceriye sahip olduklarını kanıtlayanlara veriliyor. MYK tarafından şimdiye kadar 624 mesleğin standardı belirlenirken, toplam 48 bin 278 mesleki yeterlilik belgesi verildi.
Bir kişi bu haktan, bir meslekte ve yalnızca bir kez yararlanabiliyor. Çalışanlar ve işsizlerin MYK’nın yetki verdiği kuruluşlarda girip başarılı oldukları sınavın ücreti ve hak ettikleri belgenin masrafı ise 2017 yılı sonuna kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Bugüne kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yaklaşık 7 milyon 200 bin lira sınav ve belgelendirme ücreti ödendi.
Mesleki Eğitim Kanunu’na göre ustalık belgesi bulunanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ile teknik eğitim okullarından, üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ile bölümlerinden mezun olup, diplomalarında ya da ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlarda “Mesleki Yeterlilik Belgesi” şartı aranmıyor.AA
Söz konusu tarih itibarıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekler şöyle: 
– Ahşap Kalıpçı,
– Isı Yalıtımcısı,
– Alçı Levha Uygulayıcısı,
– Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli,
– Alçı Sıva Uygulayıcısı
– İnşaat Boyacısı
– Alüminyum Kaynakçısı
– İskele Kurulum Elemanı
– Bacacı (Seviye 3)
– Bacacı (Seviye 4)
– Kaynak Operatörü
– Makine Bakımcı (Seviye 3)
– Makine Bakımcı (Seviye 4)
– Makine Bakımcı (Seviye 5)
– Betonarme Demircisi
– Betoncu
– Çelik Kaynakçısı
– Otomotiv Elektromekanikçisi
– Otomotiv Mekanikçisi
– Otomotiv Montajcısı
– Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı
– Direnç Kaynak Ayarcısı
– Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli
– Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı
– Doğal Gaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli
– Panel Kalıpçı
– Doğal Gaz işletme Bakım Operatörü
– Plastik Kaynakçısı
– Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 3)
– Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 4)
– Seramik Karo Kaplamacısı
– Ses Yalıtımcısı
– Duvarcı
– Sıvacı
– Su Yalıtımcısı
– Endüstriyel Boru Montajcısı
– Tünel Kalıpçısı
– Yangın Yalıtımcısı
– Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 4)
– Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 5)
Bu haber 790 kez okundu.
GENEL - 1:07 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Antik Kent üzerindeki AVM’de mühürleme yapıldı!
  Myrleia Antik Kenti üzerinde inşa edilip yer sahibi tarafından imar barışından yararlanılarak açılan AVM’de bulunan oyun ve eğlence merkezi, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlendi.
 • 02
  Türkiye Daha Fazla Suriye’li Almalı
  Skandal Çağrı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’den geldi.
 • 03
  Bu müze hep açık!
  Gelişen teknolojiyi yakından takip eden Bursa Büyükşehir Belediyesi müzelerini dijital platforma taşıyor!
 • 04
  Harmancık ekonomisine can suyu
  Kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle 2013 yılında hizmete açtığı Keles Süt Ürünleri Tesisiyle bölge çiftçisine can suyu olan, kaliteli tohum, fide ve fidan dağıtımlarının yanı sıra yüksek verimli hayvan ırklarını üreticiyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, Harmancık ekonomisine artı değer sağlayacak bir adım daha attı.
 • 05
  Kovalamaca sonucu yakalandılar
  Bursa’da kesinleşmiş hapis kararı bulunan 2 firari kovalamaca sonucu kıskıvrak yakalandı.