22° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
ResimLink - Resim Yükle

YUNAN FAŞİZMİNİN KANLI PUSUSU; AGRİNİO KATLİAMI

Tam yüzyıl süren Mora katliamının bir kilometre taşı, Agrinio Kasabası… Kadın-erkek, genç-yaşlı yüzlerce Türk, yüzlerce Musevi…
GENEL - Haziran 5, 2020 12:22 pm A A

Yunan faşizminin asla unutulmayacak masum kurbanları. 1821 yılında Yunanların gerçekleştirdiği Agrinio Katliamının yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan Sultan Abdülhamit Han Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, “O gün Müslüman Türkler ile Yahudilerin yaşadığı kasabada ayrım yapmadan yüzlerce Türk ve Yahudiyi katleden Yunan, bugün Yahudilerle işbirliği yaparak karşımıza çıkıyor. Bizler değil 2 asır, 12 asır da geçse yapılan zulmü unutmayacağız” dedi.

 

Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma döneminde, Balkanlar büyük trajedilere sahne oldu. 1821-1921 yılları arasındaki kanlı asır, halen aydınlatılmayan veya bilinmeyen yüzlerce katliamla dolu. Milyonlarca Müslümana mezar olan 100 yıllık dönemde, Yunanların gerçekleştirdiği en kanlı katliamlardan biri de Tripoliçe Katliamı. 1821 yılında yaşanan bu katliam içerisinde Haziran ayında Agrinio kasabasında Müslüman Türkler ile Yahudilere yönelik yapılan katliamın 199’uncu yıl dönümü. Sultan Abdülhamit Han Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, Agrinio Katliamına ilişkin bir açıklama yaptı. Yazıcı, Yunanların dün katlettiği Yahudilerle birlikte bugün Doğu Akdeniz’de Türkiye Cumhuriyetine karşı cephe aldığını söyledi.

 

500 MÜSLÜMAN, 200 YAHUDİ YUNANLAR TARAFINDAN KATLEDİLDİ

1821 yılında yaşanan Agrinio Katliamını anlatan Turgay Yazıcı, “Osmanlı İmparatorluğunun son dönemleri… Artık çözülme başlamıştı. Uzun yıllar Osmanlı’nın adaletiyle huzur ve refah içerisinde yaşayan Yunanların, Avrupa’nın şımarık çocuğu olarak faaliyetlerine başladığı bu yıllarda, 1821 yılı kanlı katliamlara sahne oldu. En ağır darbesi Eylül ayında olan Tripoliçe Katliamı, Mora İsyanı sırasında bölgede Türklere karşı yapılan katliamların en büyüğüydü. Katliamda şehit edilenlerin sayısının 35 bin olduğunu belirtiliyor. Bu kanlı katliamın başlangıcıydı Agrinio. Kasabada 500 Müslüman ve 200 Yahudi yaşamaktaydı. Önce Yahudiler sonra Müslümanlar katledildi” dedi.

 

BİZLER UNUTMAYACAĞIZ

Tüm dünyanın gözlerini yumduğu bu katliamın üzerinden 2 asır geçtiğini kaydeden Yazıcı, “O gün Osmanlı vardı, bugün torunları burada. Şehitlerimizin acısını bir gün olsun unutmadık. 21. Yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti Doğu Akdeniz’de ecdadının mirasına sahip çıkarken, ne ironiktir o gün Müslümanlarla birlikte Yunanlar tarafından katledilen Yahudiler, katilleriyle aynı safta karşımıza çıkıyor. O gün Müslüman Türkler ile Yahudilerin yaşadığı kasabada ayrım yapmadan yüzlerce Türk ve Yahudiyi katleden Yunan, bugün Yahudilerle işbirliği yaparak karşımıza çıkıyor. Ama bizler onlar gibi balık hafızalı olmayacağız. Bugüne kadar olmadık. Kışı geçirdik ama yediğimiz ayazı unutmadık. Bizler değil 2 asır, 12 asır da geçse yapılan zulmü, düşmanımızı unutmayacağız, nesillerimize unutturmayacağız” diye konuştu.

 

 1. YÜZYILIN EN CİDDİ JEOPOLİTİK KONUSU DOĞU AKDENİZ

Doğu Akdeniz’de TPAO’nın (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) Girit adasına yakın bir yerde doğal gaz sahası başvurusu yaptığını anımsatan Yazıcı, “Ülkemiz 21. Yüzyılda karşılaştığı en ciddi jeopolitik konulardan biriyle karşı karşıya. Doğu Akdeniz… Mavi Vatan dediğimiz Türkiye’nin hak ettiği sahanın 150 bin kilometre kadarının çalınmış olduğu gerçeğini ve bugün karşımıza dikilen güruhun dün ecdadımıza yaptığı katliamları, zulmü unutmadığımızı belirtmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.


Bu haber 840 kez okundu.
GENEL - 12:22 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İnegöl’de güvenli park uygulaması devam ediyor
  İnegöl belediyesi tarafından uygulanan güvenli park projesi parklarda hayata geçiriliyor.
 • 02
  İnegöllüler dikkat !
  İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge gönderdi.
 • 03
  İnegöl Belediyesi’nden iddialara yanıt geldi !
  Pazartesi Pazar yerinde devam eden zemin düzenleme çalışmaları hakkında sosyal medyada paylaşılan görüntüler üzerinden sorgulaması yapılmadan ve araştırmadan ortaya atılan iddialara İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger yanıt verdi.
 • 04
  İnegöl’de Ekmeğe zam geldi !
  Geçtiğimiz Temmuz ayında İnegöl’deki fırıncıların talebi doğrultusunda 250 gram ekmeğin fiyatı sabit tutulup gramajı düşürülmesi istenmişti.
 • 05
  RÜZGAR DEYİP GEÇMEYİN
  Rüzgar deyip geçmeyiniz. Öyle pencerenin perdesini havalandırıp içeri giren, yalnızca masada duran kağıtlarınızın nasibini aldığı rüzgardan bahsetmiyorum. Önüne kattığı ne varsa savuran, kapkara bulutları yüklenip şehirlerin gökyüzünü kaplamalarını sağlayan, ayetlerde yer alan rüzgardan bahsediyorum.