17° Açık
 • EURO
 • DOLAR
kemeravm.gif

Altın hiç bir zaman yatırımcısını üzmedi !

Ekonomi Gündemi’nin konuğu olan Özbağ Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Öztürk, altın, dolar ve gümüş fiyatlarını değerlendirerek en çok kazandıran yatırım aracını açıkladı.
EKONOMİ - Ağustos 5, 2022 11:51 am A A

Sultan Döviz ve Özbağ Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Öztürk, Gündem İnegöl, İnegöl’ün Sesi ve İnegöl Yerel Haber medya kuruluşları tarafından ortak düzenlenen Ekonomi Gündemi programının canlı yayın konuğu oldu. Burada vatandaşların en çok merak ettiği ‘Hangi yatırım aracına yatırım yapmalı’ sorusunu cevaplayan Özbağ, altının en çok kazandıran yatırım aracı olduğunu belirtti.

6 KAT DAHA FAZLA GETİRİ SAĞLAMIŞ
“Altınla alakalı son 20 yıllık süreci değerlendiren Öztürk; “2000’li yıllarda 1 kg altın dünya piyasalarında 9 bin dolardı. TL olarak da 10 TL’nin üzerine çıkmıştı. Bugüne geldiğimizde ise 1 kg altının fiyatı 57 bin 400 dolar. Kabaca hesapladığımız zaman altın, dolar bazında 6 kat değer kazanmış. Böyle bir örneklendirme yaparsak, ‘dolar mı altın mı’ sorusuna yanıt vermiş oluruz. 2000 yılında tasarruf yapan iki yatırımcı düşünelim. Birisi dolara birisi de altına yatırım yapmış olsun. Geçtiğimiz 20 yıllık süreçte altına yatırım yapan 6 kat daha fazla getiri elde etmiş oldu. Ben en etkili yatırımın altın dolduğunu düşünen ve tavsiye edenlerdenim” dedi.

Öztürk açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

GAYRİMENKUL İLE BAŞA BAŞ GİDİYOR
“Meslek hayatımın 22 yıllık dönemimde, 1-2 yıl hariç altının bir önceki yıldan düşük olduğunu görmedim. Yine yaşanan 22 yıllık süreçte altın fiyatı TL bazında 189 kat artmış. Dolayısıyla enflasyona yenilmeyen, gayrimenkul ile başa baş giden, hatta bazı yıllar emlaktan daha fazla getiri sağlayan altın, benim tavsiye edeceğim en önemli yatırım aracı.”

GÜMÜŞTE BU ORAN 4 KAT
“Gümüş konusunda ise yine 2000’li yıllarda 4.95 olan ons fiyatı bugün 20.34 seviyelerinde. Altında 6 kat artış olmasına rağmen gümüşte bu rakam 4 kat. Pandemi döneminde bazı ekonomistler, gümüşün 5-7 kat artacağına yönelik söylemler oluşturdu. Özellikle bizim coğrafyamızdaki insanlar, tasarruf aracı olarak altını daha çok tercih ediyor. Aslında bu dünya genelinde böyle. Gümüşün, teknoloji ve endüstride farklı kullanım alanları olursa belki bu aradaki farkı kapatabilir. Şu an için altının gümüş karşısında da revaçta olduğunu düşünüyorum.”

BİN TL’NİN ALTI DEĞERLENDİRİLMELİ
“Alım fırsatı konusunda ise vatandaşlar bin TL altı seviyeleri değerlendirmeli. Önümüzdeki süreçte de altın böyle bir alım fırsatı daha verecektir. Vatandaşlarımız da zaten süreci takip ediyor ve düşüşleri değerlendiriyor.”


Bu haber 270 kez okundu.
EKONOMİ - 11:51 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Cesedi bulundu !
  Siirt’te Müküs Çayı’na düşen ve 64 gündür bulunamayan 20 yaşındaki genç hemşirenin cansız bedenine ulaşıldı .
 • 02
  Meteoroloji’den Inegöl’e hafta sonu uyarısı!
  Meteoroloji İnegöl için için 14 Ağustos 2022 Pazar günü hava tahmin raporunu yayınladı.
 • 03
  Ünlü oyuncu hayatını kaybetti !
  Misafir olarak gittiği evin 3. katından düşen ünlü oyuncu Süreyya Gürsel Evren, yaşamını yitirdi. 
 • 04
  Motorine dev zam!
  Akaryakıt fiyatları, brent petrol ve dolar kurunun hareketlerine göre dalgalı seyrini sürdürüyor. Akaryakıt ürünlerinden motorine Pazartesi gecesi (15 Ağustos) büyük bir zam gelecek.
 • 05
  Bursa’nın geleceği ortak akılla şekilleniyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin yeni anayasası niteliğindeki 2040 yılı Bursa Çevre Düzeni Planı çalışmalarını ortak akıl vizyonuyla sürdürmeye devam ediyor. İlçe belediyelerinden akademik odalara, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar toplumun tüm kesimlerini biraraya getiren Büyükşehir Belediyesi, yılsonuna kadar nihai şeklinin verileceği plan hakkında bilgilendirme yaparken görüş ve önerileri de topladı.