21° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR
RMoNs.gif

ALTIN YÜKSELİR Mİ?

Altın fiyatlarında dalgalı seyir devam ediyor. Dolar kuru ve Merkez Bankası’nın faiz kararını takip eden piyasalar düşüş izlenimi veriyor. Tunç Şatıroğlu, altın ve gümüş analizlerini paylaştı.
EKONOMİ - Nisan 15, 2021 5:04 am A A

Altın fiyatları son günlerdeki dalgalı seyrini sürdürüyor. Altın fiyatları güne yükselişle başlarken sonraki saatlerde yeniden düşüşe geçti. Gram altın 451 lira bandına geriledi. Altınla birlikte dolar kuru da düşüş ivmesi yakaladı. Dolar kuru 8 lira 5 kuruş seviyesine geriledi. Altın ve dolarda yaşanan gerilemenin aksine gümüş fiyatları çıkışa geçti. Piyasalardaki son durumu değerlendiren teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu sosyal medya hesabından altın ve gümüşle alakalı bir analizde bulundu.

ALTIN FİYATLARINDAKİ AŞAĞI YÖNLÜ HAREKETLİLİK SÜRÜYOR
Altın fiyatlarındaki düşüş dolar kaynaklı olurken ons fiyatları 1742 dolar seviyesinde izliyor. Altının ons fiyatındaki normal seyir gümüşün ons fiyatlarına da yansıdı. Gümüşün ons fiyatı 25 dolardan işlem görüyor. Altın ve gümüş fiyatlarındaki son durumu değerlendiren teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, ” Dolar endeksi günlükte Kaufman’dan destek alıyor. Bu desteğin kırılması altının önünü açacaktır. Altın yeniden günlükte direnci zorluyor. ABD 10 yıllıklarında düşüş görürsek bu direnci geçtikten sonraki hedefi 1800 olacaktır. Bütün göstergeler AL konumunda olup 1747 son önemli dirençtir. Bu direncin üzerinde kapanış olması gereklidir. Altın gümüş rasyosunda beklediğim destek de kırılmış ve ibre tekrar gümüş lehine dönmüştür. Gümüş yeniden altına göre güçlenmeye başlamıştır. Gümüş son önemli dirence gelmiştir. 25,60 üzerinde günlük kapanış olması hareketin devamı için gereklidir.” İddiasında bulundu.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI ALTIN VE GÜMÜŞÜ ETKİLER Mİ?
Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’nun alabileceği faiz kararını değerlendiren teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, piyasalar hakkında net bir şey söylemenin mümkün olmadığını söyledi. Şatıroğlu, “PPK (Para Politikaları Kurulu) öncesinde Dolar TL için yön hakkında net bir şey söylemek mümkün olmadığından gram altın ve gram gümüş için de net bir şey söylemek mümkün değildir.” İfadelerini kullandı.

KAPALIÇARŞI’DA ALTIN FİYATLARI NE OLDU?
Altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ederken Kapalıçarşı’daki altın ürünlerinin fiyatları da belli oldu. Kapalıçarşı’da Çeyrek altın 746 liradan satılırken, Cumhuriyet altını 3 bin 41 liradan, 22 ayar bileziğin gram fiyatı 413 liradan işlem gördü. Gümüşün gram fiyatı ise 6 lira 57 kuruştan satıldı.

KAYNAK: MİLLİ GAZETE

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 750 kez okundu.
EKONOMİ - 5:04 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ