damalta.com Ataşehir masöz bayan istanbul masaj erotik hikaye seks hikayeleri sikiş hikayeleri amatör seks sex hikayeleri istanbul eve gelen masöz antalya masaj salonu

İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

24 Eylül 12:55 Otobüs şarampole uçtu !

kemeravm.gif resim yükle

Asgari ücret için dikkat çeken tahmin

Giriş : 12.09.2023 13:51 - Güncellenme : 12.09.2023 13:51

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, OVP’de açıklanan yıl sonu enflasyon hedefine göre asgari ücreti ve en düşük memur maaşını hesapladı.

İktidarın 2024 yerel seçimler öncesi asgari ücrete çarpıcı oranda zam yapacağı konuşulmaya başlandı.

Geçtiğimiz temmuz ayında 11 bin 402 lira olarak hesaplara yatırılan asgari ücret, yüksek enflasyon ve döviz kuru karşısında erimeye başladı.

İktidarın 2024 yerel seçimler öncesinde asgari ücrete yüksek oranda bir zam yapabileceği konuşulmaya başlandı.

SZC TV’de katıldığı yayında, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Orta Vadeli Program’da (OVP) yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 65 olarak belirlendiğini vurgulayarak asgari ücret ve memur maaşlarına yapılacak zam için çarpıcı tahminde bulundu.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, en düşük memur maaşının 29 bin liraya yükseleceğini belirterek, “Memurlar kök maaşın üzerinde yüzde 50’ye yakın bir zam alırlar onun üzerine 8777 lira eklenir. En düşük memur maaşı 29 bin lira olur. Öğretmenlerin maaşı da 36 bin 500 lira civarında olur” dedi.

DİKKAT ÇEKEN ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

Özgür Erdursun, “Asgari ücret ne olur?” sorusu üzerine ise şu yanıtı verdi:

“Asgari ücret biliyorsunuz enflasyona göre belirlenmiyor. Bu konuda hükümet daha eli rahattır. Daha yüksek artışlar olmasını ister. Ama yine de yüzde 38’lik bir artış olacağını varsaydığınızda 15 bin 700 lira olur. Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılırsa, ben yüzde 50 yapılacağını düşünüyorum. Çünkü şöyle bir açıklama yapıldı, 2024’ten itibaren temmuzda zamlanmayacağı, ocak ayında zamlanacağı söylendi. Bu yüzden yüzde 50’ler civarında olacağını düşünüyorum. Ve asgari ücret 17 bin lirayı geçer. Maliyeti de çok artar.

Asgari ücretin artan maliyetine hükümet tarafından destek verilmemesi halinde işverenlerin Türk çalışanları tercih etmeyeceğini belirten Erdursun, “Asgari ücretin bu kadar artan maliyetine devlet destek vermezse, sigorta primlerinde devlet desteği olmazsa… Asgari ücretle işsizlik artmaz, ama bu rakamlar böyle yükselirse işverenler kayıt dışı, gerçek rakamları bildirmeden, sigortalı yapıp gerçek rakamları bildirmeden ya da sigortası çalıştırma yoluna giderler. Türk çalışanları tercih etmeleri azalır. Muhakkak bu konuda da desteği olması gerekir” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMETİN HOŞUNA GİDİYOR”

Asgari ücetin artırılması hükümetin hoşuna gittiğini söyleyen SGK Uzmanı Özgür Erdursun, şunları kaydetti:

“Aksi halde şöyle yapacak esnaf ve işverenler. Zam oranını ocak ayında sattığı ürüne, sattığı hizmete ekleyecekler. Bizim enflasyonla mücadelede amacımız girdi maliyetini artırmayacağız ki, esnaf ve işverenler maliyetin üzerine dahil etmesin. Bu nasıl olur? Sigorta prim maliyetinde devlet elini taşın altına koyacak, bu artışlar sonrasında kendi gelirini artırmış olacak. Belki kendi artırdığı gelirinin bir kısmından feragat edecek hükümet. Böyle bir asgari ücret açıklaması olabilir.

Ama bunların konuşulacağını bile zannetmiyorum. Yüzde 38-50 arasında, bence yüzde 50. Çünkü hükümetin hoşuna gidiyor asgari ücreti artırmak. Tüm hükümetlerin hoşuna gider. Asgari ücrette fazla mesaiye kalıyorsun üstüne vergi de olur. En önemlisi, siyasiler oyunu artırır. Tam seçime giderken milyonlarca asgari ücretlinin maaşını artırır, tüm maliyeti esnaf ve işverene yıkar. Sonra seçimde de ‘Asgari ücreti 17 bin lira yaptık bize oy verin’ derler.

“BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET KONUŞULMALI”

Biz bölgesel asgari ücreti konuşmuyoruz. Konuşulabilir bizim ülkemizde. Diyelim Hakkari’de bir kişi, yanında bir kişi çalışıyor. Bu parayı verebilmesi için iş yerindeki cirosunun bu kadar artması mümkün değil. İstanbul’dakinin de bu parayla geçinebilmesi mümkün değil. Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz.

Çin uyguluyor mesela, tarım bölgesinde farklı, sanayi bölgesinde farklı uyguluyor. Şu an asgari ücret 17 bin lira olursa, çalışanların yüzde 50’si diyorduk ya, çalışanların yüzde 70’i asgari ücretli olacak. Sadece asgari ücret şu anda cebinize giren para olarak değerlendirilemez, bir de emekli olduğunuzda alacağınız aylığı belirler.

“EMEKLİLİK HAYALİ KALMAYACAK”

O az önce bahsettiğimiz yüzde 70, şimdi 7500 lira dediğimiz en düşük emekli aylığına aday çalışanlar olacak. Emeklilik hayali kalmayacak. Bu kalmazsa işte çalışma olmaz, iş düzeni olmaz.”

resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER

damalta.com Ataşehir masöz bayan istanbul masaj erotik hikaye seks hikayeleri sikiş hikayeleri amatör seks sex hikayeleri istanbul eve gelen masöz antalya masaj salonu