İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

06 Aralık 16:57 Cama Suriye’li yumruk atıp hastanelik oldu !

resim yükle kemeravm.gif resim yükle

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte masadaki o rakam!

Giriş : 17.10.2023 19:29 - Güncellenme : 17.10.2023 19:29

Asgari ücret zammı için yapılacak toplantıların ne zaman başlayacağı ve zammın miktarı, hem işçiler hem de işverenler tarafından büyük bir ilgiyle bekleniyor. Emekli ve memur ocak zammı öncesi yapılacak düzenleme, asgari ücret zammını kapsayacak.

Asgari Ücret Tespit Komitesi, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor ve Aralık ayında bir araya gelecek.

2024 yılına girmeye hazırlandığımız şu dönemde asgari ücret zammının nasıl belirleneceği önemli bir gündem maddesi haline geldi. Bu zam için baz alınacak kritik veriler arasında 6 aylık enflasyon rakamları öne çıkıyor. Ayrıca memur zammı da bu süreçte dikkate alınacak bir diğer veri olacak.

Asgari ücret şu an itibariyle, Temmuz ayında uygulanan ara zam ile net 11,402 TL olarak ödeniyor. Yeni asgari ücret belirlenirken, 6 aylık enflasyon oranları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından işçiler, işverenler ve toplum genelinde gerçekleştirilecek anket çalışmaları, ayrıca memur zammı da referans olarak kullanılacak.

6 aylık enflasyon rakamları ve memur zammı beklentileri göz önüne alındığında, asgari ücret zammı için masada yüzde 39.61 ile yüzde 51.46 arasında değişen oranlar öne çıkıyor. Bu durum, yeni asgari ücretin belirlenmesi için yüzde 40, 45 ve 50 oranlarının üzerindeki bir formülün kullanılacağı anlamına geliyor.

Türk-İş tarih verdi: Asgari ücretle ilgili yeni komisyon kurulacak

Buna göre, yeni asgari ücret zammı hesaplandığında şu sonuçlar ortaya çıkıyor:

Yüzde 40 zam oranı kabul edilirse, asgari ücret 15,962 TL 80 kuruş olacak.

Yüzde 45 zam oranı kabul edilirse, asgari ücret 16,532 TL 90 kuruş olacak.

Yüzde 50 zam oranı kabul edilirse, asgari ücret 17,103 TL olacak.

resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER