İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

29 Şubat 10:58 Gastro İnegöl’de yangın !

resim yükle resim yükle

Can Dostlarının Güvenli Yuvası; İnegöl Belediyesi

Giriş : 05.01.2024 18:22 - Güncellenme : 05.01.2024 18:22

İnegöl Belediyesi’nin Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesindeki Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezinin 2023 yılı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alper Taban, 1 yılda 5409 hayvanın tedavi edildiğini ve 355 hayvanın sahiplendirildiğini açıkladı. Başkan Taban, can dostlarına en iyi hizmeti sunmuş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek; “Can dostlarımız İnegöl Belediyesi ile güvende” dedi.

Şehirde yaşayan her canlıya hizmet düsturuyla çalışmalarını sürdüren İnegöl Belediyesi, özellikle sokak hayvanları için tüm imkanları seferber ediyor. 2019 yılında hizmete açılan, hayvan hastanesine sahip ve sunduğu imkanlarla can dostları için konforlu bir yaşam alanı olan İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi, bu anlamda bölgenin en kapsamlı merkezlerinden biri. İçerisindeki özellik ve donanımıyla sadece İnegöl değil çevre il ve ilçelerden de can dostlarına şifa dağıtan merkezin 2023 yılı çalışmalarına ilişkin açıklama yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, her geçen gün kendini yenileyen ve gelişen bir yapıyla can dostlarına hizmet sunduklarını söyledi.

5 BİN 409 CAN DOSTU SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezinin 2023 yılı çalışmalarını anlatan Başkan Taban, “Yıl içerisinde toplam 5 bin 409 sokak hayvanına merkezimizde tedavi yapıldı ve sağlıklarına kavuşturuldu. Hayvan hastanemizde 32 hayvanın ameliyatı yapıldı. Burada bölgenin en kapsamlı hayvan hastanelerinden biri olduğumuzu ifade edebilirim. Tamamen teknolojik ve gelişmiş imkanlarla can dostlarına sağlık hizmeti sunuyoruz. Her canlı bizim için özel. Bu düşünceyle alanında uzman ekibimiz sokakta yaşayan can dostlarımızın her an yanındalar ve olmaya devam edecekler. Yaralı ve hasta olanı alıp iyileştiriyoruz, sağlığına kavuşan can dostlarımıza oluşturduğumuz beslenme noktalarıyla yaşam imkanı sunuyoruz” dedi.

KISIRLAŞTIRMA ÇALIŞMALARIYLA POPÜLASYON AZALTILIYOR

Kısırlaştırma çalışmalarıyla sokak hayvanı popülasyonunu azaltacak adımların da atıldığını ifade eden Başkan Taban, “Doğanın bir dengesi, bir ekosistem var. Sokak canlılarını bu sistem içerisinde görmezden gelemeyiz. Yaratılmış her canlının bir amacı, görevi var. Ancak aynı zamanda sokak hayvanı popülasyonunu dengeleyici adımlar da atmak durumundayız. Bu kapsamda tedavilerin yanı sıra 2023 yılında ekiplerimiz 1602 köpek ve 42 kediye kısırlaştırma operasyonu yaptı. Bu rakamla da Bursa genelinde en iyi kısırlaştırma oranlarından birine sahip olduğumuzu ifade edebilirim. Kısırlaştırma operasyonları sokaktaki hayvan popülasyonunu doğrudan etkileyen bir unsur. Can dostlarımızı yok sayamayız ancak doğru yöntemlerle sokaktaki hayvan popülasyonunun azalmasını sağlayabiliriz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor” diye konuştu.

355 KEDİ VE KÖPEK YENİ YUVASINA KAVUŞTU

İnegöl Belediyesi’nin sokak hayvanlarıyla ilgili önemli misyonlarından biri de can dostlarını sahiplendirmek olduğunu kaydeden Başkan Taban, şöyle devam etti: “Veteriner İşleri Müdürlüğümüz sokak hayvanlarını sahiplenici bir rol de üstleniyor. Örneğin; Boğazköy, Kurşunlu, Yeniceköy ve Tahtaköprü bölgelerinde Doğal Yaşam Alanları oluşturuldu. Buralarda sokak canlıları ve yaban hayvanları kışın soğuktan barınırken, aynı zamanda hayvan severler için de beslenme yapılabilecek alanlar oluşmuş oldu. Barınağımızı da ilçe halkımızın ziyaretine açarak burada vatandaşlarımızla can dostlarımızı buluşturuyoruz. Özellikle okullarımızdan, öğrencilerimizden yıl boyunca yüzlerce ziyaretçiyi ağırladık. Hayvan sahiplenme çalışmaları da kıymetli bir adım bizim için. Bu işlemleri kolaylaştırmak adına e-devlet üzerinden Hayvan Sahiplenme işlemini geçtiğimiz yıl aktif hale getirmiştik. Bugün e-devlette İnegöl Belediyesi’nin hizmetleri arasında hayvan sahiplendirmeye girdiğinizde barınağımızdaki tüm can dostlarının fotoğraf ve bilgilerini görebiliyorsunuz. Buradan direk sahiplenme işlemi de yapılabiliyor. 2023 yılında da can dostlarımızı sahiplendirme noktasında yoğun mesai harcadık. 73 kedi ve 282 köpek sahiplendirildi. Toplamda 355 can dostumuz yeni yuvasına kavuşmuş oldu.”

3 TON MAMA DESTEĞİ

Başkan Taban, yıl içerisinde çeşitli etkinlik ve organizasyonlar ile hayvan sahiplenen hayvanseverlere yönelik 3 ton mama desteği verildiğini de açıkladı.

kemeravm.gif resim yükle resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER