İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

07 Aralık 12:49 İkinci el araba fiyatları için karar!

resim yükle kemeravm.gif resim yükle

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN BAŞKANLIK AÇIKLAMASI

Giriş : 26.05.2016 12:10 - Güncellenme : 26.05.2016 12:10

pkk-teroru-ve-paralel-yapi-halk-irfanini-hesaba-katamadiCumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, “Hiç kimse başkanlık sisteminden bahsederken bir rejim değişikliğinden bahsetmiyor. Türkiye’de bizim bahsettiğimiz hükümet sistemidir. Sistem ile rejim farkı şeylerdir.” dedi.

Türk milletinin yüzyılda bir gelecek bir liderlik örneği yaşadığını dile getiren Küçükyılmaz, “İçinde bulunduğumuz bölgesel ve küresel atmosferde bu büyük bir nimet.” dedi. Türkiye’nin 27 Nisan 2007 tarihinden itibaren geri dönüşü olmayan bir yola girdiğini anlatan Küçükyılmaz, şöyle konuştu:

 Türkiye’deki hiç kimsenin ‘Yok’ diyemeyeceği başkanlık sistemiyle ilgili az ve kirli bilgi var. Geçenlerde bir muhalefet lideri ‘Türkiye’nin rejimini değiştirtmeyeceğiz, Türkiye’nin karanlığa götürülmesine fırsat vermeyeceğiz’ diyor. Bir muhalefet lideri, bu sözleri niçin söyler? Oysa hiç kimse başkanlık sisteminden bahsederken bir rejim değişikliğinden bahsetmiyor. Türkiye’de bizim bahsettiğimiz hükümet sistemidir. Sistem ile rejim farkı şeylerdir. Elma ve armutlar aynı sepette değerlendirilemez.”

Parlamenter sistem altında devam eden demokratik sistemin “vesayet altında olduğunu” savunan Küçükyılmaz, başkanlık sisteminin Türkiye’yi bölünmeye götüreceği görüşlerinin yanlış olduğunu vurguladı.

Küçükyılmaz, bir ülkenin bölünmesi için başkanlık sistemine gerek olmadığının altını çizerek, “Dünyada başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler de var. Parlamenter sistem ile yönetilen federal yapılar var. Almanya federal yapı ama parlamenter sistemle yönetiliyor. Yani dünyada farklı ülkeler kendilerine en uygun gömleği alıp, biçmişler. Biz de ‘Türk tipi başkanlık’ diyoruz. Ayrıca doğru bilinen yanlışlardan biri de başkanlık sistemiyle diktatörlüğe gidileceğidir. Ben Avrupa’da böyle bir şey görmüyorum.” dedi.

Küçükyılmaz, başkanlık sisteminin “antidemokratik” olarak değerlendirilmesine katılmadığını, hatta parlamenter sistemin bir üst versiyonu olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

150 yıldır uygulanan parlamenter sistemin yerine başkanlık sisteminin Türkiye’de siyasiler tarafından daha önce de ele alındığını ifade eden Küçükyılmaz, “Parlamenter sistem, monarşiler yıkılırken verilen sert tepkilere karşı kurulmuştur. Güç alabildiğince dağıtılmak istenmiştir. Bunun sonucunda da yönetmenin zorlaştığı, hiç kimsenin tek güç olmadığı anlayışlar çıktı. Ancak artık 21. yüzyılda yaşıyoruz, sorunların göbeğinde yaşıyoruz. Parlamenter sistem sadece siyasi değil, ekonomik istikrarsızlığa da sebep oluyor. Artık sistemin değişmesi zorunluluğu oluştu.” diye konuştu.

resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER