İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

23 Şubat 21:06 Korkunç cinayet; 3 ölü !

resim yükle resim yükle

Emeklinin bayram ikramiyesine seçim zammı geliyor !

Giriş : 19.01.2024 19:28 - Güncellenme : 19.01.2024 19:28

Bir önceki yerel seçimler öncesinde tanzim satış noktaları kurarak halka ucuz sebze satan AK Parti iktidarının 31 Mart yerel seçimleri için atacağı adım belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “emekli yılı” ilan ettiği 2024 yılı için yerel seçimlerde bu sefer de emeklilerin bayram ikramiyelerine zam ve indirimli kart verilmesi masada…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında “2024 yılını emekli yılı ilan ediyoruz” diyerek emeklinin ek zammını sadece yüzde 5 olarak açıklamasına tepkiler sürerken AK Parti iktidarının emekliler için yerel seçim sürprizleri ortaya çıktı.

Bir önceki yerel seçimlerde yüksek enflasyon, aşırı pahalılık ve geçim sıkıntısı nedeniyle çarşı, pazar ve marketlerden evlerine eli boş dönenler için tanzim satış noktaları kuran AK Parti iktidarı 31 Mart yerel seçimlerinde emeklileri hedefleyen 2 düzenlemeye hazırlanıyor.

Emekli maaşı taban rakamı 10 bin TL’ye çıkarılan emekliler için bu sene bir dizi hizmet devreye alınacak. Bunlar arasında emekli bayram ikramiyelerinin artırılmasından, 65 yaş üstü emeklilere verilmesi planlanan özel kartla, çeşitli indirimlerden yararlandırılması da var.

2023 yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet’in 100. yılına özel bir kerelik emeklilere verilen 5 bin TL’lik ikramiyeden, çalışan çalışmayan tüm emekliler faydalanmıştı. Edinilen bilgiye göre bir adım da Ramazan ve Kurban Bayramı emekli ikramiyesi için atılacak.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, hükümetin bu konudaki önemli gündem maddelerinden biri bu konuda olacak. 2018’de bin lira olarak ödenmeye başlanan bayram ikramiyesi, 2021’de bin 100 liraya, geçen yıl da 2 bin liraya yükselmişti. Hâlihazırda 2 bin lira olan bayram ikramiyesinin artırılması için çalışma yapacağı öğrenildi.

İndirimli kart verilecek

Ayrıca emeklilerin sosyal faaliyetlerde bulunmasına imkan verecek projeleri de hayata geçirilmesi bekleniyor.

Bu çerçevede 65 yaşını dolduran emeklilere özel bir kart verilmesi, bu kartın sahiplerine hem şehirler arası otobüs, tren ve uçak biletlerinde hem de sinema, tiyatro ve müze gibi kültürel faaliyetlerin biletlerinde indirim uygulanması planlanıyor.

kemeravm.gif resim yükle resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER