İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

23 Şubat 09:02 İnegöl’de hareketli gece 4 kişi yaralandı !

resim yükle resim yükle

Eris varyantı nedir, belirtileri neler?

Giriş : 15.09.2023 12:32 - Güncellenme : 15.09.2023 12:35

Koronavirüsün yeni varyantı Eris dünyada hızla yayılıyor. Son olarak Bakan Koca, 9 kişide Eris varyantının görüldüğünü açıkladı. Açıklamanın ardından arama motorlarında Eris varyantı hakkında aratmalar hız kazandı. Peki, Eris varyantı nedir, belirtileri neler? İşte, Eris varyantı hakkında bilgiler.

Uzmanlara göre Eris varyantı, Covid-19’un Omicron varyantının bir alt türü olarak tanımlanıyor. İlk olarak Şubat 2023’te Güney Afrika’da tespit edilen Eris varyantı, hızlı bir yayılımla dünyanın diğer bölgelerine de yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, Eris varyantı Covid-19’un diğer varyantlarına benzer belirtilere neden olabilir. Eris varyantının, diğer varyantlardan daha bulaşıcı olup olmadığı veya daha Covid-19’un bilinen ciddi semptomlarından daha ciddi semptomlara neden olup olmadığı da henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak, bazı araştırmalarda Eris varyantının önceki varyantlardan daha bulaşıcı olabileceğini göstermektedir.

Eris varyantı (Eris virüsü) belirtileri

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Eris varyantının belirtilerinin, diğer Covid-19 varyantlarının belirtilerine benzer olduğu tespiti yapıldı. En yaygın görülen belirtiler şunlar:

Ateş,

Öksürük,

Yorgunluk,

Burun akıntısı veya tıkanıklığı,

Tat veya koku kaybı,

İshal veya mide rahatsızlığı.

Eris virüsü nasıl bulaşır?

Açıklamalara göre Eris varyantı, öksürme, hapşırma, konuşma veya nefes alma sırasında enfekte bir kişi tarafından havada bulunan küçük damlacıklar aracılığıyla yayılır ve sağlıklı bir kişi tarafından solunum yoluyla alınabilir.

Ayrıca, enfekte yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi ağza, buruna veya göze temas etmek virüsün bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle, sosyal mesafe kurmak, maske takmak, el hijyeni sağlamak ve sağlık otoritelerinin önerilerini takip etmek enfeksiyon riskini azaltmak için önemlidir.

kemeravm.gif resim yükle resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER