-2° Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

EYT’lilerin Maaşı Toplu Mu Yatacak ?

Milyonların beklediği EYT’de geri sayım sürerken maaşlarla ilgili AK Parti’den açıklama geldi. Maaşlar toplu yatacak mı?
GENEL - Giriş : 23.01.2023 17:22 - Güncellenme : 23.01.2023 17:22 A A

Yaklaşık 2 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiren EYT ile ilgili kanun teklifinin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması bekleniyor. Daha sonra Genel Kurul süreci başlayacak teklifin hemen ardından yasalaştırılması bekleniyor.

Konu ile ilgili A Haber’e değerlendirmelerde bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, “Bu çalışma önümüzdeki günlerde en kısa süre içerisinde tamamlandığında süratle TBMM’nin ilgili komisyonuna sevk edilecektir. Şu anda çalışmaların son aşamada olduğunu ifade edebiliriz. En kısa sürede diyebiliriz. Bir tarih vermek şu anda mümkün değil. Ama daha önceden Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi kısa süre içerisinde bunu TBMM’nin gündemine getirmek ve kanunlaştırmak istiyoruz” dedi.

İlk etapta 2 milyon 250 bin kişi toplamda da 4 milyon vatandaşın bu uygulamadan yararlanabileceğini belirten Tunç, kanun yürürlüğe girdiği anda emeklilik başvurusunda bulunanların başvurdukları tarihten itibaren emekli maaşlarını hak edeceklerini belirterek “Bir anda emeklilik başvuruları olduğunda SGK’da yığılma şikayetleri var. SGK bu anlamda güçlü, bir anda 2 milyon 250 bin kişi nasıl emekli olacak diye sorular soruluyor.  Bu anlamda SGK’nın teknik altyapı hazırlıkları var. Kanun yürürlüğe girdiği anda emeklilik başvurusunda bulunulduğunda başvurdukları tarihten itibaren emekli maaşlarını hak etmiş olacaklar. İşlemler 1-2 ay sürse bile emekli maaşlarını toplu olarak alabilecekler” ifadelerini kullandı.

kemeravm.gif resim yükle

Bu haber 350 kez okundu.
GENEL - 5:22 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Altını olanlar dikkat !
  FED faiz kararı sonrası gram altın fiyatı rekor kırmıştı. Finans Analisti İslam Memiş ‘fırsata çevirmek’ değerlendirmesinde bulunurken bugün şubat ayı için gerginlik uyarısı yaptı.
 • 02
  İnegöl’de bugün kar yağışı var mı?
  Meteoroloji, 3 Şubat hava durumu raporunu yayımladı. Peki bugün İnegöl’de hava nasıl olacak?
 • 03
  EYT düzenlemesi Komisyon’da kabul edildi
  Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.
 • 04
  Endonezya, Bursa’da tanıtılacak
  Endonezya Ankara Büyükelçiliği ve Bursa Kent Konseyi’nin destekleriyle düzenlenen Endonezya’dan bir kültür şenliği olan ‘Eve Yolculuk’ programı, 06 Şubat Pazartesi günü saat 19.00’da Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda yapılacak.
 • 05
  Büyükşehir’in ‘yeşil’ uygulamalarına 3 ödül
  Türkiye’de kayıp kaçakla mücadelede Türkiye’de ilk sırada yer alarak ‘verimlilik ödülü’ kazanan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘yeşil’ uygulamalarına da 3 ödül birden geldi. Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi’nin organize ettiği ‘Plant Ödülleri 2022’ ödül töreninde Bursa Büyükşehir Belediyesi, Park ve Rekreasyon Alanları Uygulamaları’, ‘Yeşil Şehir’ ve ‘Plant Özel’ olmak üzere 3 ayrı kategoride ödül aldı.