seks izle sex hikayeleri seks hikayeleri porno

10° Kapalı
 • EURO
 • DOLAR
LK98KM.gif

Gölge oyunları festivaline coşkulu açılış

Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen 19’uncu Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali, Karagöz-Hacivat gösterisiyle başladı.
Bursa Haberleri - Aralık 15, 2021 10:52 pm A A

Hedefi ‘geleneksel Türk gölge sanatı Karagöz’ü tanıtmak, kültürel ve sanatsal anlamda uluslararası paylaşım ve iletişim ortamı oluşturmak ve bu sanatlar yoluyla ülkeler arasındaki dostluğu geliştirmek olarak’ belirlenen Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali, bu yıl 19’uncu kez sanatseverlerle buluştu. Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın UNIMA (Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) Milli Merkezi ile Karagöz ve Kukla Oyunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARAKUM) desteği ile düzenlenen festivalde Rusya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Arnavutluk, Moldova ve Türkiye’den 18 ekip, 34 gösteri gerçekleştirecek. Kukla ve gölge oyunu tutkunlarının merakla beklediği festivalin açılışı, Tayyare Kültür Merkezi’ndeki törenle yapıldı. Özellikle çocukların yoğun ilgi gösterdiği ve salonun tamamen dolduğu açılış törenine; Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan da katıldı.

Çocuklarımız sanatla büyüsün

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, çocukların sanatla, sporla ve kültürel aktivitelerle büyümesi amacıyla birbirinden farklı etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Yaz-kış spor okullarından, çocuklara özel tiyatro ve sinema etkinliklerine kadar her alanda faaliyetler gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Aktaş, “Bursa tarih, kültür şehridir. Kadim medeniyetimizin mirengi noktasıdır. Ciddi değerlerimiz var. Hacivat-Karagöz de en öne çıkan özelliklerimizden biri. Bu değerimizin festivale dönüşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Festivali düzenleyen Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı ile ana sponsorumuz Uludağ Koleji’ne teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Uludağ Üniversitesi Karagöz ve Kukla Oyunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İbrahim İmran Öztahtalı ise, “Bursa; birçok markasıyla, dünyaya açılan birçok kapısıyla önemli bir mücevher. Biz de Uludağ Üniversitesi olarak bu değerleri uluslararası arenada paylaşmayı amaç edinerek, Karagöz ve Kukla Oyunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurduk. Karagöz kukla ve gölge oyunlarını akademik temele oturtmak, dünya çapında araştırmalar yapıp Bursa’yı dünyaya tanıtmayı hedefledik” diye konuştu.

UNIMA Türkiye Milli Merkezi Başkanı Enis Ergün de festival boyunca çok güzel gösteriler hazırladıklarını, Karagöz’ün rengarenk dünyasının izleyicilere sunulacağını ve hem çocuklar hem de yetişkinlere özel atölye çalışmaları yapılacağını belirterek, festivalin hazırlanmasına katkı sunan herkese teşekkür etti.

Son yapılan festivalden bu yana hayatını kaybeden Karagöz ve kukla sanatçıları Hüseyin Bağlar, Duygu Tansı ve Mahmut Hazım Kısakürek de unutulmadı. Başkan Aktaş, Bağlar’ın kızı Nihan Bağlar’a ve Tansı’nın eşi Halide Oya Tansı’ya günün anısına plaket verdi.

Bu arada 19’uncu Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’nin açılışı aynı zamanda ahilik geleneğinin bir örneğine sahne oldu. Bursalı Karagöz sanatçıları Seçkin Güneş ve Osman Ezgi’ye ahilik esaslarına göre ustaları Şinasi Çelikkol tarafından sahnede peştemal bağlandı.

Konuşmaların ardından festival, Bursalı en genç Karagöz Sanatçısı Hasan Mert Karakaş’ın ‘Salıncak’ adlı gölge oyunuyla başladı. Festival 19 Aralık’a kadar sürecek ve gösteriler Tayyare Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Panorama 1326 Fetih Müzesi, Mete Cengiz Kültür Merkezi ve Karagöz Müzesi’nde izlenebilecek


Bu haber 620 kez okundu.
Bursa Haberleri - 10:52 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İnegöl Devlet Hastanesi’nde bir ilk !
  İnegöl Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde ilk kez Op. Dr. Özgür Çokünlü tarafından yapılan ”Kapalı Tip Varis” ameliyatı sonrası hasta evine uğurlandı.
 • 02
  Gençlere altın öğütler: Radarlarınız açık olsun
  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bir araya geldiği gençlere geleceğe dair öğütler verdi. Gençlere hedef ve hayallerine doğru durmadan koşmalarını öneren Başkan Aktaş, “Radarlarınız hep açık olsun. Hayatı iyi takip edin” dedi.
 • 03
  İnegöl’de Ayşe Taş İle Sanat Dolu Gece
  İnegöl Belediyesi, Ocak ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Belediye Türk Sanat Müziği Korosu ve Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı Ayşe Taş’ın sahne aldığı konser düzenledi.
 • 04
  Pandemi Küçük Fatma’yı Yazar Yaptı
  1’inci sınıftayken başlayan pandemi sürecinde okulundan ayrı kalan Hacer Salih Yıldız İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Fatma Dilruba Karataş, okul özlemini hayalleriyle süsleyip kitap yazmaya başladı. Türkiye’nin en küçük yazarlarından biri olan Fatma Dilruba Karataş’ı İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban makamında kabul ederek “Bıy Ailesi” isimli kitabı için gereken desteği vereceklerini söyledi.
 • 05
  İnegöl AVM Sömestr’da çocukları eğlenceye doyuracak
  Yenilenen yüzü ve açık hava AVM’si olmasının getirdiği ferah yapısıyla İnegöl AVM; kampanyaları ve etkinlikleriyle ziyaretçilerine dopdolu bir Ocak ayı ve sömestr tatili yaşatmaya hazırlanıyor. Geniş marka karmasıyla hizmet veren İnegöl AVM, 21 Aralık tarihinde başlayacak olan yeni kampanyası ile 300 TL ve üzeri alışverişe eğlence bileti hediye ediyor. Ocak ayına özel 3 farklı etkinlik programı hazırlayan İnegöl AVM, Uzay Çadırı, çocuklar için Bilim ve Buble gösterisi, Vikingler konseptli çocuk etkinliği düzenleyecek.