seks izle sex hikayeleri seks hikayeleri porno

10° Kapalı
 • EURO
 • DOLAR
LK98KM.gif

Kılıçdaroğlu aday olursa Erdoğan’a oy veririz resti çeken laik bir zümre var !

Gazeteci Oray Eğin, Kılıçdaroğlu’nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığı için dikkat çeken ifadeler kullandı. Eğin, “Kılıçdaroğlu aday olursa Erdoğan’a oy veririz diye rest çeken laik cephe var.” dedi.
GENEL - Ocak 10, 2022 7:25 pm A A

Habertürk yazarı Oray Eğin bugünkü köşe yazısında dikkat çeken ifadeler kullandı. Eğin, “Aday olmayacak” başlıklı yazısında geçtiğimiz gün Teke Tek’e konuk olan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayındansa parti lideri gibi konuştuğunu ve manşet çıkarmadığını söyledi. Oray Eğin, Kılıçdaroğlu’nun kendisine vurulmasını sağlayarak diğer adayları koruduğunu öne sürdü. Oray Eğin, “Geçmişte bu motivasyonla sandığa giden seçmenin eli Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermeye gitmedi, şimdi de “Kılıçdaroğlu aday olursa Erdoğan’a oy veririz,” diye rest çeken laik cephe var.” dedi.

Oray Eğin yazısında şunları kaydetti:

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olmasını isteyenlerin farklı gerekçeleri var. İttifakın diğer partileri onun seçilmesi halinde kendilerinin daha fazla nüfuza sahip olabileceklerini, onun üzerinde etki kurabileceklerini hesaplıyor. Medya da Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istiyor, çünkü iktidarın gönlünden geçen bu. Elbette en çok Erdoğan ve iktidar partisi bu adaylıktan hoşnut olacak, çünkü “Erdoğan olmasın da kim olursa olsun,” diyecek seçmene rağmen kazanabileceklerini biliyorlar. Geçmişte bu motivasyonla sandığa giden seçmenin eli Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermeye gitmedi, şimdi de “Kılıçdaroğlu aday olursa Erdoğan’a oy veririz,” diye rest çeken laik cephe var. Bu itirazı küçümsememek gerek. CHP’nin kimi yöneticileri de Kılıçdaroğlu’nun adaylığını istiyor, çünkü olur da seçilirse bu sayede ilk kez iktidar sahibi olabilecekler; CHP’den bir başkası aday olup kazanırsa kendi ekibini kuracak. Son günlerdeyse Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istemeyen Kılıçdaroğlu sanki.

Yakın zamana kadar adaylığın gönlünden geçtiğini, muhalefet ceket bile koysa seçilebileceğini düşünüyor olabilirdi. Ama son zamanlarda seçimin çantada keklik olmadığını anlamış bir hali var gibi. Geçen akşam “Teke Tek”te de bir Cumhurbaşkanı adayındansa sadece parti lideri gibi konuşuyordu. Uzun programdan Türkiye’nin gündemine oturacak bir manşet çıkmamasının nedeni de bu. Epey kontrollü ve risk almadan konuşmaya alışmış, bildiğimiz Kılıçdaroğlu gibiydi. Aday olsa bu önemli medya imkanını boşa harcamazdı. Üstelik Eylül ayında seçim olacağını düşünüyorsa kampanyasını bu programda başlatırdı.

SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

Anketler iktidarın zayıflamaya başladığını gösterse de tabanda hala Erdoğan’a körü körüne inanan en az yüzde 30’luk bir kesimin olduğu ortada. Aynı anketler Cumhurbaşkanlığı adaylığı için de belirleyici oyların yine kararsızlar olacağını düşünüyor. İktidarın oylarının ancak yüzde 30’a gerilemesi, yüzde 30 kemik seçmenin hala partiye sadık kalması bunca yıllık yıpranmaya rağmen başarı. En fakir halka yapılan yardımlar da bu oy deposunun sigortası. Erdoğan’ın oyu hep partiden daha yukarıdaydı, hala durum aynı.

Kararsız seçmenin kafasını karıştıran Erdoğan’ın rakibinin kim olacağı. Artık Türkiye’de eski tip bürokrat benzeri politikacı tipolojisinin tutmadığı ortada. Seçmen adı sanı bilinmeyen ama göstermelik Cumhurbaşkanı olacağı düşünülen İhsanoğlu’nda bu modeli reddetti. Ama ilginç bir şekilde, onun tam zıddı, ağzı laf yapan ve kimilerine göre “karizmatik” (ironiyi vurgulamak için tırnağa aldım) Muharrem İnce modelini de kabul etmedi. Demek ki istenen aday ne çok silik ne de durmadan boş konuşan. Eldeki insan kaynakları şu an için Ekrem İmamoğlu dışında “Tayyip gibi”ama “Tayyip’e rakip” bir figür çıkarmadı siyaset sahnesine.

Kılıçdaroğlu’nun siyasi kariyerinin en büyük hamlesi de ittifakları kurup belediye adaylarının önünü açmak, kendisini geri plana çekerek seçilmelerine imkan tanımaktı. Kılıçdaroğlu ortada gözükmedikçe belediye başkan adaylarının yıldızı parladı. Şimdi de İstanbul ve Ankara sanki Kılıçdaroğlu’na bağlı değil, otonom beylikler gibi algılanıyor. Bu elbette bilinçli bir strateji, çünkü CHP’ye yönelik bir kesimdeki önyargı / antipati bu sayede aşılıyor. Sonuçta bugünkü anketlerde bile CHP’nin oyunun hala kemik seçmenin – o meşhur yüzde 25 – ötesine gidemediği anlaşılıyor.

ASIL SORUN

Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili dillendirilmeyen asıl büyük sorunsa etnik köken meselesi. Bu konu gündeme gelince politik doğrucu filtrelere takılıyor, din ve etnisite üzerine polemik yapmamak adına bastırılıyor. Ama Türkiye’de etnik köken ve din siyasette çoğu zaman her şeyin üstünde belirleyici. Sizin-benim birisinin mezhebiyle ilgili hiçbir problemi olmayabilir. Ama Türkiye en ufak bir nüfuz alanında hemşerilik ilişkilerinin devreye girdiği yer. Küçük iş sahipleri bile kendi memleketlerinden birileriyle çalışmayı tercih ediyor. Dahası, siyasette her zaman genel başkanına göre partinin ağırlığının değiştiği biliniyor. Ölse bir Alevi adaya oy vermeyecek seçmen seçimin sonucunu değiştirebilir mi, değiştiremez mi? Kemal Kılıçdaroğlu kendi kimliğinin aleyhine işleyeceğini biliyor.

Şu anda kendi adının CHP adayı olarak duyulmasına itiraz etmemesinin, hatta bizzat bu ihtimali kuvvetlendirmesinin nedeni olası isimleri yıpratmamak olmalı. Kılıçdaroğlu iktidarın ve medyanın kendisine vurmasına alışkın, derisi de kalınlaştı. Kendi adaylığının imkansızlığıyla ilgili yapılan binlerce yorum onu artık etkilemiyor; bir 10 sene önce medyadan çok etkilenirdi. Kendisine vurulmasını sağlayarak diğer adayları koruyor. Belediye seçimlerindeki geri çekilme stratejisinin tuttuğunu görmesi özgüvenini artırdı. Bu sonuç ona tarihi bir sorumluluk da bahşetti: Erdoğan’ı devirecek stratejinin mimarı olmak. Ego ya da koltuk adına bu sorumluluğu tepmek amatör bir hamle olur. Ve artık Kılıçdaroğlu eskisi kadar amatör değil. Veya benimki düpedüz “wishful thinking” sadece.”


Bu haber 320 kez okundu.
GENEL - 7:25 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İnegöl Devlet Hastanesi’nde bir ilk !
  İnegöl Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde ilk kez Op. Dr. Özgür Çokünlü tarafından yapılan ”Kapalı Tip Varis” ameliyatı sonrası hasta evine uğurlandı.
 • 02
  Gençlere altın öğütler: Radarlarınız açık olsun
  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bir araya geldiği gençlere geleceğe dair öğütler verdi. Gençlere hedef ve hayallerine doğru durmadan koşmalarını öneren Başkan Aktaş, “Radarlarınız hep açık olsun. Hayatı iyi takip edin” dedi.
 • 03
  İnegöl’de Ayşe Taş İle Sanat Dolu Gece
  İnegöl Belediyesi, Ocak ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Belediye Türk Sanat Müziği Korosu ve Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı Ayşe Taş’ın sahne aldığı konser düzenledi.
 • 04
  Pandemi Küçük Fatma’yı Yazar Yaptı
  1’inci sınıftayken başlayan pandemi sürecinde okulundan ayrı kalan Hacer Salih Yıldız İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Fatma Dilruba Karataş, okul özlemini hayalleriyle süsleyip kitap yazmaya başladı. Türkiye’nin en küçük yazarlarından biri olan Fatma Dilruba Karataş’ı İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban makamında kabul ederek “Bıy Ailesi” isimli kitabı için gereken desteği vereceklerini söyledi.
 • 05
  İnegöl AVM Sömestr’da çocukları eğlenceye doyuracak
  Yenilenen yüzü ve açık hava AVM’si olmasının getirdiği ferah yapısıyla İnegöl AVM; kampanyaları ve etkinlikleriyle ziyaretçilerine dopdolu bir Ocak ayı ve sömestr tatili yaşatmaya hazırlanıyor. Geniş marka karmasıyla hizmet veren İnegöl AVM, 21 Aralık tarihinde başlayacak olan yeni kampanyası ile 300 TL ve üzeri alışverişe eğlence bileti hediye ediyor. Ocak ayına özel 3 farklı etkinlik programı hazırlayan İnegöl AVM, Uzay Çadırı, çocuklar için Bilim ve Buble gösterisi, Vikingler konseptli çocuk etkinliği düzenleyecek.