17° Açık
  • EURO
  • DOLAR
kemeravm.gif

Melih Uçarvcı ; yeni imarlı arsalar üretilmek zorunda !

İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı, ‘genç çiftler kiralık ev bulamadığı için evlenemiyor’ haberiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
EKONOMİ - Ağustos 3, 2022 1:56 pm A A

Kiralık konut eksikliği sorununun artık başa çıkılmayacak hale geldiğini belirten Uçaravcı, sorunun çözümü için imarlı ucuz fiyata arsalar üretilmesi gerektiğini vurgulayarak yıllık 6 bin konut üretilmesi gerektiğini belirtti.
İNEMDER Başkanı Melih Uçaravcı konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;
ÇÖZÜM BULMAK ZORUNDAYIZ
“Geçen gün haberlerde gördüğümüz üzere, her geçen gün zorlaşan yaşam şartlarına 3 yıldır defaatle dile getirdiğimiz kiralık konuta ulaşma problemi de eklendi. Bu problemimiz artık başa çıkılamayacak düzeye gelmeye başladı. Üzülerek söylüyoruz evlenmek isteyen müşterilerimiz ev bulamadıkları için düğün tarihlerini erteliyorlar. Şehir dışından ev kiralıyorlar İnegöl’den uzaklaşmak zorunda kalıyorlar.”Bu sıkıntılar devam edecek gibi duruyor üretim yetişmiyor. Maliyetler çok yüksek olduğu için yeni evlenen çiftler ev alma şansı kalmadı desek yeri var. Çözüm bulmak zorundayız.”
YILLIK 6 BİN KONUT ÜRETMEMİZ LAZIM
“Sadece şikayet eden taraf olmamak için daha önce de konut üretiminin arttırılması gerektiğini dile getirmiştik. Şuan karşı karşıya kalınan durumda ise konut üretilecek arazinin çok azalması ve kalan arazilerde de fiyat yüksekliğinden dolayı müteahhit arkadaşlarımız üretimlerini azalacak gibi duruyor. İnegöl’deki konut ihtiyacına TOKİ hamlesi az da olsa pansuman olacak fakat daha çok konuta ihtiyacımız var. Şuan bu problemi çözmek için senelik en az 6.000 konut üretmemiz lazım.”
YENİ İMARLI ARSALAR ÜRETİLMEK ZORUNDA
“Bu üretimi yapabilmek için arazi ihtiyacımız var. İnegöl’ün 10 yıl sonrasına 25 yıl sonrasına planı yok. Ya da bundan 10 yıl önce İnegöl’ün 50 yıllık planı yapılırken 50 yıllık hedefe 10 yılda yaklaştık. Bu yöneticilerin başarısıdır. Fakat başarı başarısızlığa doğru dönüyor. İnegöl’e 50 yıl sonrasında insanların nerelerde yaşayacağına kadar planları yapılması yeni imarlı uygun fiyatlı arsalar üretilmesi gerekiyor. İmar açmak zorundayız. İmar açılmazsa seneye alacağımız evler 3 milyon TL den başlayacak. Hiç değilse arazi maliyetini düşürelim. Düşüremezsek üretim düşecek zaten arz talep dengesi kırıldığı için gelecek yıl hiç kiralık daire bulamayıp bulduklarımızın da fiyatlarının fahiş olacağını üzülerek belirtmek istiyorum. Eğer üretim artmazsa dairelerin satış fiyatları da ciddi anlamda artacaktır. Karşı karşıya kalınacak durumların önüne geçmek için hep önerilerde bulunduk fakat bu durum artık öneriden çok uyarıya dönmeli yoksa önümüz de ki yıllarda İnegöl yaşanamayacak kadar pahalı bir şehir haline dönecek ve geri göç başlayacaktır.”


Bu haber 240 kez okundu.
EKONOMİ - 1:56 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ