İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

22 Şubat 16:22 Mahalle Aralarındaki Atıl Alanlar Otoparka Dönüşüyor

resim yükle resim yükle

Modef yapılan törenle açıldı !

Giriş : 01.05.2023 15:43 - Güncellenme : 01.05.2023 15:43

48. Modef Fuarı yapılan törenle açıldı.

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren MODEF ve İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün itibari ile bu şehir, özellikle yurt dışı ve Türkiye Mobilya Sektörünü bir arada bulunduran organizasyonuna sizin de katılımınız ile başlıyor. 48’incisini gerçekleştiriyoruz. Fuarımıza 175 firmamız katılım sağlıyor. Ancak bizim bir sloganımız var; biz her zaman bir fuardan fazlasını sunuyoruz. Katılamayan firmalarımız, Mobiliyum, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi ve diğer alışveriş merkezlerimizde fuara hazırlanmış durumda. Müşterilerimiz oralarda karşılanıyor. İnegöl bir istihdam şehri, ihracat ve üretim şehri. Allah’a çok şükür 2022 yılında da üretmeye devam ettik. İnegöl ekonomimiz 1 milyar 401 milyon dolar ihracat ile Türkiye’de 19. büyük ekonomi, 384 milyon dolar ithalat gerçekleştirerek, dış ticaret hacmini 1 milyar 786 milyon dolara yükselterek Türkiye’de 22. büyük ekonomi durumundadır. Özellikle de öğündüğümüz konu; İnegöl ekonomimiz 1 milyar 16 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek Türkiye’deki 8’inci büyük ekonomidir”

Uğurdağ’ın ardından kürsüye çıkan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Güleç, “Türk mobilya sektörü son çeyrek yüzyılda, kalitede, tasarımda dünya ticaretinde kendinden söz ettirdi. Bu dünya raporlarına da girdi. Bu önemli başarının altındaki temel aslında İnegöl’ümüz, mobilyacılarımız. İmalat, istihdam ve özellikle ihracat… Çok şükür olsun ki bugün dünyada artık Türk mobilyası kendinden söz ettiriyor ve kategori markası olarak dünyanın da birçok noktasında Türk mobilyası olarak satılıyor. İnanıyorum ki bu uluslararası organizasyonlar geliştikçe ve desteklendikçe, Türk mobilya sektörünün imajı daha da artar ve bu katma değere dönüşür”

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise, “Bu organizasyonda emeği geçen tüm mobilyacılarımıza teşekkür ediyorum. İnegöl’ümüz hızla büyümeye devam ediyor. Tüm unsurları ile büyümeye devam ediyor. Beraberinde tarım ve turizmi konuşacağımız dönemler bizleri bekliyor. Bana göre İnegöl’ün en kıymetlisi, İnegöl’ün genç girişimci müteşebbis ruhu olduğunu söyleyebilirim. Nüfusumuz yaklaşık 300 bin ve bu nüfusun hemen hemen yüzde 50’si 25 yaş altı. İnşallah biz, 175 ülkeye ihracat yapılmasına vesile olmuş, Türkiye’nin 18’inci ihracat yapabilme becerisine sahip olmuş bir şehiriz. Ne kadar gurur duysak azdır. Burada emeği geçen mobilyacılarımız başta olmak üzere teşekkür ediyorum. Fuarımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Geçmişten mobilyaya yönelik bir anısını katılımcılarla paylaşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, birlik ve beraberlik ile birlikte İnegöl’ün özellikle mobilya sektörünün ihracattaki rakamlarının artacağını ifade ederek; “Birlik ve beraberlik olursa, dayanışma olursa, Allah’ın izni ile İnegöl mobilyası her zaman yukarıya doğru çıkacaktır. Daha yüksek rakamlar ortaya çıkacaktır” dedi.

Son olarak kürsüye çıkan Bakan Mustafa Varank, bu yıl 48’incisi düzenlenen MODEF İnegöl Mobilya Fuarı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlayarak, onların alın teri ve fedakarlığı sayesinde Türkiye ekonomisinin yolunda ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Yılda iki kez gerçekleştirilen İnegöl Mobilya Fuarı’nın istikrarlı bir şekilde yoluna devam ettiğini vurgulayan Varank, bu yılki fuara 175 firmanın katıldığını, 70’e yakın ülkeden bin civarı yabancı, yurt içinden de 15 bin ziyaretçinin gelmesinin beklendiğini aktardı.

Daha önce de bu mobilya fuarının açılışına katıldığını belirten Varank, daha önce kendisine açılışta hediye edilen sandalyeyi hala evinde kullandığını söyleyerek bu sandalyenin fotoğrafını da dev ekranda katılımcılara gösterdi.

Buraya Türkiye’nin otomobili Togg ile geldiklerini hatırlayan Varank, “Bakanlık dönemim boyunca İnegöl için 336 yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu teşvik belgeleriyle İnegöl’de 11 milyar liralık sabit yatırımın ve 7 binin üzerinde istihdamın önünü açtık. Kalkınma ajansları 2018’den bu yana Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı eliyle bugüne kadar İnegöl’e 97 milyon lira destek sağladık. Proje ortaklarının katkılarıyla İnegöl’e yapılan yatırımların değeri 205 milyon lirayı aştı. Kent Müzesi ile İnegöl Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi projelerine 11 milyon liranın üzerinde kaynak aktardık. Yine TÜBİTAK eliyle İnegöl’de Ar-Ge projelerine yaklaşık 50 milyon lira destek sağladık. İnegöl OSB atık su arıtma tesisinde havalandırma havuzu revizyonuyla enerji verimliliği projesini de yine kalkınma ajansımız eliyle destekledik.” diye konuştu.

Bu proje ve desteklerin İnegöllülerin sorunlarını çözen, refahını arttıran, istihdamı arttıran önemli projeler olduğunu dile getiren Varank, bu projelerin burada bitmeyeceğini, vatandaşların AK Parti’nin arkasında durduğu sürece onlara hizmetkar olmaya devam edeceklerini anlattı.

– “Buradan 170 ülkeye ihracat yapılıyor”

Varank, İnegöl’ü her zaman Türkiye’nin mobilya sektörünün kalbi olarak gördüklerine değinerek, İnegöl mobilya endüstrisinin kalitesiyle, çeşitliliğiyle, yenilikçiliğiyle, günden güne gelişmeye devam ettiğini bildirdi.

İnegöl’ün Doğu Avrupa’nın en büyük üretim merkezleri arasında yer aldığına dikkati çeken Varank, şöyle devam etti:

“Üç binden fazla mobilya üreticisine, 10 milyon metrekareyi aşan modern üretim tesislerine sahip. Buradan 170 ülkeye ihracat yapılıyor. Biz bu başarılardan memnuniyet duyuyoruz. Bu gelişmede bizim de katkımızın olması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. 675 hektar büyüklüğündeki İnegöl Mobilya ve Ağaç İşleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin doluluk oranı şu anda yüzde 92. 139 sanayi parselinin 138’i şu anda tahsis edilmiş durumda. Üretime geçen 98 parselde bugün yaklaşık 7 bin hemşerimiz istihdam ediliyor. OSB’deki elektrik altyapısının yenilenmesi için bizden destek istendi. Kalkınma ajansımız o projeye de destek verecek. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz. İnegöl Mobilya Tasarım ve Rekabet Merkezi projesine de yine biz destek verdik. Söz konusu projeyi ilçemize kazandırdık. Sadece mobilya imalatına yönelik verdiğimiz teşvik belgeleri ise şu anda 200’e yaklaşmış durumda. Ben şunu gayet iyi biliyorum. İnegöl’de mobilya sanayi ne kadar güçlü olursa Türkiye’de de mobilya sektörü o kadar güçlü olur. Mobilya sektörü hali hazırda Türkiye’nin en başarılı sektörleri arasında. Son yıllarda dünya standartlarında üretim yapan tesislerimiz kuruldu. Büyümeye devam eden güçlü firmalarımızda dünyaya ürün satan bir konuma ulaştık.”

– “‘Türk yaparsa en iyisini yapar’ herkese dedirteceğiz”

Varan, geçen yıl başta Irak, Almanya, İsrail ve Amerika olmak üzere 200’ü aşkın ülkeye Türkiye’den ihracat gerçekleştirildiğini hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2002 yılında 360 milyon dolar olan sektör ihracatı son 20 yılda 15 kat büyüdü. Resmi rakamların da ötesinde çok ciddi ticari bağlantılar, çok ciddi ticari işler yapılıyor. İnşallah biz bu ihracatı geliştirmeye devam ediyoruz. Bu sayede Türkiye. dünyada 34’üncü mobilya ihracatçısıyken şu anda 9’uncu mobilya ihracatçısı. Ancak ‘Neden daha fazlası olmasın?’ diye de soruyoruz. Biz neden yabancı ürünlerin pazarımıza girmesine izin verelim? Gerçi siz onları pazara sokmazsınız da birileri sizin ürettiğiniz mobilyalara bunlar İtalyan ürünü diyebilirler. Bunu diyorlar değil mi? İnegöl mobilyasını İtalyan mobilyası diye satanlar var değil mi? Aslında biz bunu başka bir yerde daha görüyoruz. İşte Türkiye’nin otomobilinde de görüyoruz. Biz Türkiye’nin otomobilini yollara çıkardık. Birileri ne diyor? Bunlar İtalyan arabası diyor. Türkiye’nin böyle bir kabiliyeti olabileceğine böyle güzel bir aracı üretebileceğine bir türlü ikna edemediğimiz bir muhalefet var. Onun için böyle güzel bir aracın ancak İtalyan aracı olabileceğine inanıyorlar ama biz onlara nasıl İnegöl mobilyasını öğrettik. Türkiye’nin otomobilini de ürettik. Daha nice ürünlerimizi onlara öğreteceğiz. ‘Türk yaparsa en iyisini yapar’ herkese dedirteceğiz.”

– “Bunlar Türkiye bir kaos vaat ediyorlar”

Varank, 14 Mayıs’tan sonra biz yolarına kararlılıkla devam edeceklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Biz diyelim ki hükümet olarak bir karar alsak desek ki Ticaret Kanununu değiştiriyoruz. Bundan sonra her şirkette yedi tane genel müdür yardımcısı olacak. Bir tane de genel müdür olacak. O yedi tane genel müdür yardımcısı imza atacak. Sonra genel müdürün onayına gelecek. Siz böyle yöneteceksiniz. Bunu kabul eder misiniz? Böyle şirket yönetilir mi? O şirket bir sene yaşar mı? İşte sizin şirketinizi yönettirmeyeceğiniz bir modeli Türkiye’ye dayatmaya çalışıyorlar. Yedi tane cumhurbaşkanı yardımcısı olacakmış. Bir tane cumhurbaşkanı olacakmış. Hep beraber ortak karar verip Türkiye’yi yöneteceklermiş. Bu mümkün değil. Bunlar Türkiye bir kaos vaat ediyorlar. Bu kaosa bizim vatandaşımız müsaade etmez. Önce iş dünyamız müsaade etmez. Onun için 14 Mayıs’ta hep birlikte ben doğru kararı vereceğimize inanıyorum. Bu millet ferasetiyle tekrar doğru yolda bu gemiyi tutacaktır diye düşünüyorum. İnşallah biz bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz.”

– “Yeni girişimlerimizi 1 milyon lirayla destekleyeceğiz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak mobilya sektörü için bir müjde veren Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye’de KOSGEB ile yeni girişimciliğe destekler veriyoruz. Bursa İnegöl için mobilyacılığın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. “Bu sayede de İnegöl’de yeni mobilyacılar ortaya çıkacak. Bursa’da yeni mobilyacılar, yeni girişimler ortaya çıkacak.”

– “Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımız üzerinden kendisine PR yapmaya çalışıyor”

Konuşmaların ardından Bakan Varank’a İnegöl’de üretilen sandalye ve Bölgesel Amatör Lig’de şampiyon olan Kafkasspor’un forması hediye edildi.

Varank, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer cumhurbaşkanı adaylarıyla televizyonda ortak yayına çıkma davetinde bulunduğunu belirterek, “O Cumhurbaşkanımızla poz verip kendisine PR yapmaya çalışıyor ama biz şimdi buradan şunu söyleyelim. Kılıçdaroğlu önce televizyonda tartışmak istiyorsa, yarışmak istiyorsa amatör kümedeki diğer adaylarla televizyonda bir tartışsın. Sonra gelsin Kafkasspor’la bir maç yapsın. Arkasından İnegölspor’la bir maç yapsın. Belki ondan sonra üst liglere taşınabilir.” dedi.

HABER: SERHAT ÇİÇEK

kemeravm.gif resim yükle resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER