İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

29 Şubat 10:58 Gastro İnegöl’de yangın !

resim yükle resim yükle

Mustafa Sevim: “Sektörde yetişmiş eleman sıkıntısı artıyor”

Giriş : 17.01.2024 21:47 - Güncellenme : 17.01.2024 22:32

İlkokullarda sanatkar eğitiminin verilmesi gerektiğini söyleyen MSS Ofis Mobilya Genel Müdürü Mustafa Sevim, “İnegöl’ümüze Almanya ve İtalya’da olduğu gibi eğitimin ilkokuldan itibaren başladığı Mobilya Koleji gerekiyor” dedi.

MSS Ofis Mobilya Genel Müdürü Mustafa Sevim, Milli Eğitim Sistemi’nde çırak, kalfa ve sanatkar yetiştirilmesine birçok yanlış yapıldığını söyledi. İnegöl’de faaliyet gösteren MSS Ofis Mobilya’nın Genel Müdürü Mustafa Sevim, liseli gençlerin sanatkar olarak yetiştirilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Liyakatli, nitelikli sanatkarların yetişmesi için Mobilya Kolejine ve çıraklık eğitimine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Sevim, “İmalat sektöründe yetişmiş eleman sıkıntısı artarak büyüyor. Milli eğitim politikalarındaki yanlışlardan dolayı meslek liselerinde yetişen gençlerin yetersizliği giderek büyüyor. 20 yıl önce Bursa’daki esnaf ve sanatkarlar işyerlerinde çırak ve kalfa istihdam ederken, şimdilerde yetişmiş ve yetiştirilecek elaman bulamıyorlar” şeklinde konuştu.

Sektörde yaşanan sorunların meslek liseleri ile çözülemeyeceğini söyleyen Sevim, Almanya ve İtalya’nın örnek alınarak ilkokul çağındaki çocuklara sanatkar eğitimi verilmesini savundu. Sevim, sosyal medya hesabından, “Çıraklık kültürünün acilen modernize lise çağına gelmiş bir gence, al sana meslek al sana eğitim diyerek mobilyamızın geleceğini inşa edemeyiz. İnegöl’ümüze, dünyanın alanında gelişmiş ülkeleri Almanya ve İtalya’da olduğu gibi eğitimin ilkokuldan itibaren başladığı Mobilya Koleji gerekiyor. Çırak kültürünü modernize edecek bu tarz adımlara çok acil ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı.

kemeravm.gif resim yükle resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER