15° Açık
  • EURO
  • DOLAR
RMoNs.gif

Uyuşturucu İle Mücadelede Geçen Bir Yıl Daha

Tubim İl Temsilcisi Hasan Uyar’ın Gazetemize Yapmış Olduğu Açıklamada “Uyuşturucu Madde ve Bağımlılığı toplumu etkileyen en önemli konuların başında gelmektedir. Özellikle geride bıraktığımız 2014 yılı Bursa ilinde Uyuşturucu ile Mücadele yılı olarak geçtiğinden söz edebiliriz” dedi. Uyuşturucu ile Mücadele, Ulusal ve Yerel alanda Arz Azaltım, Talep Azaltım, Tedavi ve Rehabilitasyon aşamalarında gerçekleşen yoğun faaliyetlerle sürdürülmektedir. […]
Güncel - Ocak 14, 2015 8:11 am A A

Tubim İl Temsilcisi Hasan Uyar’ın Gazetemize Yapmış Olduğu Açıklamada “Uyuşturucu Madde ve Bağımlılığı toplumu etkileyen en önemli konuların başında gelmektedir. Özellikle geride bıraktığımız 2014 yılı Bursa ilinde Uyuşturucu ile Mücadele yılı olarak geçtiğinden söz edebiliriz” dedi.

Uyuşturucu ile Mücadele, Ulusal ve Yerel alanda Arz Azaltım, Talep Azaltım, Tedavi ve Rehabilitasyon aşamalarında gerçekleşen yoğun faaliyetlerle sürdürülmektedir. İlimizde özellikle 2014 yılı başında Bursa Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü tarafından yazılan Uyuşturucu Raporu ve İl Eylem Planı tehlikeye yönelik algıların ve risk haritasının belirlenmesinde ve buna uygun çalışmaların gerçekleştirilmesi yönünde tam bir kılavuz kitap görevi görmüştür.
İlimizde görev yapan Kolluk birimlerinin 2013 yılında gerçekleştirdiği Uyuşturucu Madde yakalamalarına ve 2014 yılı Uyuşturucu Madde yakalamaları karşılaştırıldığında, özellikle İlimiz için başlıca tehlike olarak görülen Sentetik Maddelerin ve diğer Uyuşturucu Maddelerin İlimize girişinde büyük bir azalma olduğundan söz edilebilmektedir. Bu bilgileri, AMATEM başvuru sayılarıyla ve Kolluk güçlerinin yaptığı çalışmalarla teyit edebilmekteyiz. Yani kısacası özellikle 28 Haziran 2014 tarihinde çıkan Uyuşturucu ile Mücadele Kanuni değişikliklerinden sonraki cezalardaki artış ve toplumdaki uyuşturucu Madde kullanımı ve satışına yönelik doğru tutumlar uyuşturucu satıcılarının uyuşturucuyu satmaktan vazgeçmelerinin yanı sıra kullanıcıların da uyuşturucu Maddeyi bırakma veya kullanmama yoluna gitmesiyle sonuç vermektedir.
Bununla birlikte Madde Bağımlılığı ve Zararlarına yönelik önleme faaliyetlerindeki artış doğrudan doğruya ortak ve doğru bir bilinçlenme hassasiyetini ortaya çıkarmaktadır. Bu hassasiyet çerçevesinde 2014 yılında Eğitim Faaliyetleri ve Sosyal Faaliyetlerle Ailelerin, çocuklarımızın, gençlerimizin ve toplumun her kesiminden insanımızın bilinçlenmesine büyük önem verilmiştir. Rakamsal olarak 8 kat daha büyüyerek devam eden faaliyetler tüm hızıyla 2015 yılında da devam edecektir. Bu faaliyetlerimize büyük önem vermekle birlikte Uyuşturucu Madde Riskinin herkes için eşit olduğundan ve Risk etmenini ortadan kaldıran en doğru faaliyetin ise eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerinden geçtiğini belirtmek isterim.
2014 yılı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetlerimize destek veren; Kaymakamlıklarımız, STK’lar, Kent Konseyleri, Dernekler ve vatandaşlarımıza desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.
Son olarak Uyuşturucu Madde kullanımı ve Bağımlılığının bir kader değil, kişinin kendi tercihi olduğunu hatırlatıyor, her birimizin tercihinin doğru alışkanlıklara ve iyiye yönelik bağ(ım)lılıklara yönelmesini temenni ediyorum.

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 1900 kez okundu.
Güncel - 8:11 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ