17° Açık
  • EURO
  • DOLAR
casino siteleri
ResimLink - Resim Yükle

Van Valisi Balcı: “Bu yılın sonuna kadar İran sınırına 150 kilometre duvar örülecek.”

Türkiye-İran sınırında düzensiz göçmenlerin engellenmesi için geçen yıl başlanan ve 40 kilometresi tamamlanan güvenlik duvarı bölgesinde Van Valisi Dr. Ozan Balcı incelemelerde bulundu.
GENEL - Mayıs 27, 2022 10:30 am A A

Vali Dr. Ozan Balcı, beraberindeki İl Jandarma Komutanı Tuğgenaral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, 6. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral İlker Ertuğrul, Çaldıran Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker ve İl Göç Müdürü Cuma Omurca ile Van-İran hudut hattında alınan güvenlik önlemlerini, mayın temizleme ve güvenlik duvarı çalışmalarını havadan ve karadan inceledi.

Askeri yetkililerden ve güvenlik duvarı çalışmalarını yürüten firma yetkililerinden bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, sınır hattını gezdi.

Polis, jandarma, asker ve duvar yapımında çalışan işçilerle sık sık sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hem sınırda hem de şehir merkezinde düzensiz göçle mücadele çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, kışın ara verilen duvar çalışmalarına havaların ısınmasıyla tam kapasite devam edildiğini anlattı.

Vali Dr. Ozan Balcı, “Sınır hattı boyunca çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu sene 150 kilometrelik bölümü tamamlayacağız. Şu ana kadar 40 kilometrelik hat bitti. Burada sadece duvar yapmıyor, hendek kazıyor, elektro-optik kuleler yapıyoruz. Sınır duvarının yapıldığı bölgede de mayın temizleme çalışmaları devam ediyor. Jandarma, komando ve özel harekat polislerimiz burada. Sınır hattında gerekli güvenlik tedbirleri alınmış durumda. Biz de bugün güvenlik güçlerimize ve çalışanlara moral vermek, motivasyonlarını arttırmak için geldik. Çalışmalarımız gayet düzenli ve tertipli bir şekilde devam ediyor. Bu sene hedefimiz 150 kilometrelik duvarı bitirmek. Çalışmalar hızla devam ediyor. Devletin bütün kurumları canla, başla düzensiz göçle mücadele için çalışıyor. Geçişlerin engellenmesi için yoğun bir çaba var. Bu konuda da gayet iyi gidildiğini ifade edebilirim.”

Sınır boyunca tüm noktaları, üs bölgelerini gezen Vali Dr. Ozan Balcı, polis, asker ve şantiyelerde çalışanlara da yakın ilgi göstererek sohbet etti.

Hudut hattının önemine dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, kutsal görev yapan sınır kahramanlarının hakkının ödenemeyeceğini söyledi.

İncelemelerine yemek molası veren Vali Dr. Ozan Balcı, Alparslan Hudut karakolunda polis ve askerle birlikte karavanadan yemek yedi.

Sınırda hakim bir bölgeye kurulan Onur Tepe üs bölgesindeki 54 metrelik gözetleme kulesine çıkan Vali Dr. Ozan Balcı, dürbünle sınır hattını inceleyerek 6. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral İlker Ertuğrul’dan bilgi aldı.

Vali Dr. Ozan Balcı, sınır hattındaki incelemeleri sırasında yolda karşılaştığı çoban ile bol bol sohbet ederek günlük yaşantısını sordu. Minik bir keçiyi seven Vali Dr. Ozan Balcı, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Doğal kaynaklardan akan sulardan içen Vali Dr. Ozan Balcı, sınırın sıfır noktasındaki Osmanlı Mahallesi yaylasında Van’ın otlu peynir yapımında kullanılan sirmo otunu toplayan bir aile ile Van peynirini konuştu.

Ailenin minik çocukları ile yaylada sohbet ederek yürüyen Vali Dr. Ozan Balcı, yaylaların küçükbaş hayvanlarla dolması gerektiğine vurgu yaptı.

kemeravm.gif

Bu haber 680 kez okundu.
GENEL - 10:30 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ