17° Açık
  • EURO
  • DOLAR
kemeravm.gif

YUSUF ŞEHİTOĞLU ; BİZ TOKİ’DEN DAHA UCUZ KONUT SATARIZ

İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesini değerlendirerek “Süreçte yerel yönetimlere yetki verilmesi daha sonuç odaklı olacaktır” dedi.
EKONOMİ - Ağustos 4, 2022 12:00 pm A A

Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin başlayacağını duyurmuştu. Detaylarının Eylül ayında açıklanacağı proje kapsamında; vatandaşın erişilebilir şartlarda ev sahibi olmasını sağlamak, fahiş artan kira rakamlarını düşürmek, salgın döneminde daralan konut arzını artırarak, inşaat sektörünü canlandırmak amaçlanıyor.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İMDER Başkanı Yusuf Şehitoğlu, açıklanan projenin Türkiye açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, sürecin bakanlık nezdinde yerel yönetimlerin koordinasyon ve yine yerel sektör temsilcileriyle yürütülmesi gerektiğini ifade etti.
İnegöl’deki konut eksikliği sorununa da değinen Şehitoğlu; “Şehrimizin genelini planlayarak yeni yaşam alanları ve merkezler oluşturmamız gerekiyor. Biz 50 senelik projeksiyonda şehrimizin ihtiyaçları doğrultusunda hamlelerimizi yapmalıyız” dedi.
Yusuf Şehitoğlu’nun açıklamaları şu şekilde;
YEREL YÖNETİMLERE YETKİ VERİLMELİ
“Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erodoğan’ın açıkladığı sosyal konut hamlesini tabi ki Türkiye açısından olumlu buluyoruz ancak özellikle yoğunluğu yüksek şehirlerde yatay mimaride ilerlemek zor gibi gözüküyor. Şehir merkezleri ve şehir çevresi olarak ayırmamız gerekiyor. Merkezlerdeki yoğunluk katlı yapılar, geniş caddeler ve yeşil alanların oluşturulmasıyla ilerlenirken şehir çevrelerinde oluşturulacak merkezleri yatay mimaride ilerleyebiliriz. Bu noktada yerel ihtiyaçların doğru yönlendirilebilmesi adına açıkçası sosyal konut ile yapılacak hamlenin daha çok yerel yönetimlere yetki vererek, yereldeki unsurlarla birlikte planlanması gerekiyor.”
İNEGÖL’Ü PLANLAYARAK YENİ MERKEZLER OLUŞTURMALIYIZ
“Zaten şehirlerin en büyük eksikliği planlama eksikliği. Bursa’dan İzmir’e tüm şehirler bu eksikliği çözmeye çalışıyor. Bu eksiklik İnegöl’ümüz için de geçerli. Biz İnegöl özelinde şehrin genelini planladığımız, alternatif merkezler oluşturduğumuz takdirde zaten konut yapılacak alanları çıkarmış olacağız. Burada mevcut alanların planlanması, kentsel dönüşümün planlanması ve mevcut alanlarda 1000’lik planların yapılmasıyla şehrimizi daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. Örneğin yakın köylerin ve mevcut arazilerin planlanarak birer yaşam alanı ve merkez haline getirilmesi lazım. Böyle olursa alternatif yaşam alanlarına nüfus dağılır, yeni alanlar oluşur ve imalatlar başlar. Farklı bir ifadeyle bizler şehrimize farklı semtlerin oluşmasını sağlamalıyız.”
BİZ TOKİ’DEN DAHA UCUZ KONUT SATARIZ
“Dolayısıyla büyükşehirler ve ilçeler koordinasyon sağlanarak yetkilendirilirse yerel unsurlarla beraber sosyal konut hamlesi daha verimli yapabilir. Yani süreci Bakanlığın denetiminde yerel yönetimlerin yürütmesi gerektiği kanaatindeyim çünkü Ankara’dan lokaldaki bazı gelişmeler net gözükmeyebilir. İhtiyaçların tam tespiti noktasında da yerel yönetimler daha olumlu süreç yönetir. Gerekiyorsa hazine arazileri, yerel yönetimlerin kontrolünde yerel unsurlarla birlikte belediyelere kat karşılığı yapılarak, arazi satışı yapılarak ya da alternatif finansman yöntemleriyle projeler yapılabilir. Ben her zaman söylüyorum, biz müteahhitlere TOKİ ile aynı olanakları versinler TOKİ’den daha ucuza konut satarız. Bu konuda sözümün arkasındayım. Dolayısıyla sosyal konut projesinin Türkiye açısından önemli olduğunu düşünüyorum ancak yerel yönetimlere daha fazla yetki vererek yerel oyuncularla beraber bu işin çok daha sonuç odaklı olacağına inanıyorum.”


Bu haber 360 kez okundu.
EKONOMİ - 12:00 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ