-2° Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

Z kuşağına soruldu, çoğunluk ‘kararsız’ dedi

ORC araştırma şirketi, yapmış olduğu ankette, Z kuşağının çoğunulunun kararsız olduğu ortaya çıktı
GENEL - Giriş : 03.12.2022 23:19 - Güncellenme : 03.12.2022 23:19 A A

ORC Araştırma 27-30 Kasım tarihleri arasında Z Kuşağı’ndan 2 bin 730 gence “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” diye sordu. Gençlerin yüzde 20’ye yakını ‘kararsızım cevabı verdi. AK Parti, Z Kuşağı’nın oy tercihinde bakın kaçıncı çıktı?

Seçimlerin 2023 18 Haziran’ında mı yoksa erkene alınmış ya da baskın seçim olarak daha önceki bir tarihte mi yapılacağı tartışması sürüyor. İşte bu ortamda anket şirketleri de peş peşe anketlerini açıklamayı sürdürüyor. Son anket Z Kuşağı üzerinden yapıldı. İşte ORC Araştırma’nın 27-30 Kasım 2022 tarihleri arasında 42 ilde, Z kuşağı seçmenlerinden oluşan 2 bin 730 kişi ile yüz yüze yaptığı anketin sonuçları.

Kararsızlar birinci parti çıkıyor

Çoğu hayatında ilk ke oy kullanacak olan Z Kuşağı gençlerle “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” diye soruldu. Gençlerin yüzde 19.5’i “Kararsızım” cevabı verirken, yüzde 19.1’i CHP, yüzde 16.5’i İYİ Parti, yüzde 13.5’i ise AK parti cevabı verdi.

Ankette Mustafa Sarıgül sürprizi

Z Kuşağı gençlerden MHP’ye oy vereceğini açıklayanlar yüzde 7 olurken, HDP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 5.5, Mustafa Sarıgül’ün TDP’sine oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 4.2, Ümit Özdağ’ın Zafer Partisi’ne oy vereceğini söyleyenlerin sayısı ise yüzde 4 çıktı.

Z Kuşağına soruldu “Bu pazar genel seçim olsa” .Kararsızım %19,5 .CHP %19,1 .İyi Parti %16,5 .Ak Parti %13,5 .MHP %7 .HDP %5,5 .TDP %4,2 .ZP %4,0 Araştırma 27-30 Kasım 2022 tarihleri arasında 42 ilde, Z kuşağı seçmenlerinden oluşan 2730 kişi ile yüz yüze yapılmıştır.

Z kuşağı secmen tercihlerinde kararsızlar yine zirvede. Partilerin oranlarına baktığımızda ise bir önceki aylara kıyasla, İyi Parti’nin, Türkiye Değişim Partisi’nin ve Zafer Partisi’nin, oylarını hızla artırdığı görülüyor. Sosyal medyanın gücü diyebiliriz.

 

kemeravm.gif resim yükle

Bu haber 560 kez okundu.
GENEL - 11:19 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Motorine bir indirim daha geliyor
  Motorine üst üste gelen üç indirimden sonra bu gece bir indirim daha bekleniyor. Dizel araba kullanan araç sahipleri son günlerde gelen indirimlerle sevinmeye başladı. Brent petrolde yaşanan gelişmeler ve döviz kurundaki değişiklikler sonrası motorine üst üste gelen dördüncü indirim pompa fiyatlarına yansıyacak. Benzinin litresi ise 21 lira 14 kuruştan satılıyor. Bu gece pompaya yansıması beklenen […]
 • 02
  Altını olanlar dikkat !
  FED faiz kararı sonrası gram altın fiyatı rekor kırmıştı. Finans Analisti İslam Memiş ‘fırsata çevirmek’ değerlendirmesinde bulunurken bugün şubat ayı için gerginlik uyarısı yaptı.
 • 03
  İnegöl’de bugün kar yağışı var mı?
  Meteoroloji, 3 Şubat hava durumu raporunu yayımladı. Peki bugün İnegöl’de hava nasıl olacak?
 • 04
  EYT düzenlemesi Komisyon’da kabul edildi
  Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.
 • 05
  Endonezya, Bursa’da tanıtılacak
  Endonezya Ankara Büyükelçiliği ve Bursa Kent Konseyi’nin destekleriyle düzenlenen Endonezya’dan bir kültür şenliği olan ‘Eve Yolculuk’ programı, 06 Şubat Pazartesi günü saat 19.00’da Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda yapılacak.